Muhalif Gazeteci Aydın Engin hayatını kaybetti

Gazeteci Aydın Engin yaşamını yitirdi.

8 Mart’ta safra kesesi ameliyatı geçiren ve oluşan komplikasyonlar nedeniyle bir süredir yoğun bakımda tedavisi devam eden gazeteci Aydın Engin, hayatını kaybetti.

Aydın Engin kimdir?

12 Şubat 1941 yılında İzmir’in Ödemiş ilçesinde dünyaya geldi.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğrenim gören Engin, öğrencilik yıllarında Adalet Cimcoz, Tahir Alangu gibi kimi yazar ve çevirmenlerinin yazılarını daktiloya çekerek geçimini sağlamaya çalıştı.

Üniversitedeyken tiyatro alanında çalışmak isteyen Engin okulu bıraktı ve Gülriz Sururi-Engin Cezzar topluluğuna dramaturg olarak çalışmaya başladı.

1967 yılında Tuncel Kurtiz, Mustafa Alabora, Tuncer Necmioğlu, Umur Bugay ve Müjdat Gezen ile beraber “Halk Oyuncuları” tiyatrosunu kurdu.

Engin, 1970’lerde ise gazetecilik yapmaya başladı. Haftalık, Yeni Ortam dergisinde Yazı İşleri Müdürlüğü yaptı.

12 Mart Darbesi sırasında tutuklanan Engin, 12 Mart sonrasında kurulan ilk sosyalist parti olan Türkiye Sosyalist İşçi Partisi’nin kurucuları arasına katıldı. Partinin kurucularından Oya Baydar ile evlendi. Bu evlilikten bir oğlu dünyaya geldi.

1974 yılında eşi Oya Baydar ve Yusuf Ziya Bahadınlı ile “İlke” dergisini kurdu. 1976’da “Politika” gazetesinin Genel Yayın Müdürü oldu. Bu gazetede “Tırmık” adlı köşesinde, köşe yazıları yayımlamaya başladı; yazılarından dolayı hakkında birçok dava açıldı.

1980 darbesinden sonra tutuklandı ardından bir süre yurt dışında yaşadı.

1991’de çıkan kısmi aftan yararlanarak Türkiye’ye döndü; kısa süre Sağmalcılar Cezaevi’nde hapis yattı. 1992-2002 arasında Cumhuriyet gazetesinde habercilik ve köşe yazarlığı yaptı.

2002’de Cumhuriyet’ten ayrıldı. BirGün gazetesinin kuruluşunda yönetici olarak görev aldı ve bir süre Tırmık köşesini yazdı. Daha sonra Agos’ta köşe yazıları yazmaya başladı. T24 internet gazetesinin kuruluşuna katıldı. 2015 Ağustos’unda yeniden Cumhuriyet gazetesine döndü.

81 yaşındaki Engin, son olarak T24’te ‘Tırmık’ adı altında köşe yazıları yazıyordu.

(GazeteKarınca)