Kolombiya’daki seçimleri Petro kazandı

Kolombiya’da cumhurbaşkanlığı seçimini eski gerilla Petro kazandı. Petro, 7 Ağustos’ta görevi devralacak. Petro’nun yardımcısı Francia Marquez ise ülke tarihindeki ilk kadın Afro-Kolombiyalı Devlet Başkan Yardımcısı olacak.

Kolombiya’da düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu, eski gerilla Gustavo Petro kazandı.

Seçimin 2. turunda yüzde 99,88’i açılan sandık sonuçlarına göre Tarihsel Pakt Koalisyonu’nun solcu adayı Petro, yüzde 50,46 ile en çok oy alarak Kolombiya’nın 60. Cumhurbaşkanı olmaya hak kazandı.

Yolsuzlukla Mücadele İdarecileri Ligi adayı Rodolfo Hernandez ise yüzde 47,28 ile Petro’nun gerisinde kaldı.

Yüzde 58,6 katılım sağlanan ve 22 milyondan fazla Kolombiyalının oy kullandığı seçimde, 62 yaşındaki Petro, 11 milyonun üzerinde oy aldı. Bağımsız rakibi Hernandez ise 10 milyon 500 bini aşkın oy alabildi.

Eski gerilla olan Petro, daha önce Bogota’nın belediye başkanlığını yapmıştı. Petro’nun seçim vaatlerinin arasında ücretsiz üniversite eğitimi, emeklilik reformları ve eşitsizlikle mücadele yer alıyordu. 

Petro, 7 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Ivan Duque’den görevi devralacak. Öte yandan Petro’nun yardımcısı Francia Marquez ise ülke tarihindeki ilk kadın Afro-Kolombiyalı Devlet Başkan Yardımcısı olacak.