Ayçiçek ile son siyasal gelişmeler üzerine söyleşi

68 kuşağından Yazar İsmail Metin Ayçiçek’in konuşmacı olduğu “Dünya ve ülkemizdeki son siyasal gelişmeler” başlıklı Ulm’daki söyleşiye katılım da ilgi de büyüktü. 

Merhaba (Neu-Ulm)

Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF)’e bağlı, Neu-Ulm’da bulunan İşçi Gençlik Kültür Derneği (AJK e.V.) lokalinde dayanışma kahvaltısı ve sonrası söyleşi düzenlendi. İnternet Gazetesi Avrupa Demokrat’ta da (AD) yazan, sosyalist aktivist ve yazar İsmail Metin Ayçiçek’in konuşmacı olduğu, moderatörlüğünü de AD redaktörlerinden Hüseyin Şenol’un yaptığı, iki saatten fazla süren söyleşiye katılım ve ilgi büyük büyüktü.

Geçtiğimiz ay açılışı yapılan dernek binasında düzenlenen kahvaltıya katılan 60’in üzerindeki kişinin tamamı, kahvaltı sonrası düzenlenen “Dünya ve ülkemizdeki son siyasal gelişmeler” başlıklı söyleşiye katıldı. Söyleşinin moderatörlüğünü yapan AD redaktörlerinden olan Hüseyin Şenol “Bu söyleşi, Avrupa Demokrat olarak düzenlediğimiz ilk etkinlik ve bundan sonra, politika, sanat ve diğer alanlara yönelik etkinliklerimiz, başta Almanya olmak üzere tüm Avrupa’da devam edecek.

Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM) Eş Sözcüsü Ayçiçek ile söyleşiye ADHF, ATİF, AKM, AGEB, KON-MED ve HDP Aktivistlerinden de katılım oldu.

HDP kendi gücüyle çıkmalı

68 kuşağı devrimci dayanışmasından verdiği örneklerle başlayan, THKP-C ve devamında Kurtuluş geleneğinden olan Yazar İsmail Metin Ayçiçek; Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya ve diğer devrimci önderleri anlattı.

AKP’nin iktidara geldiği döneme kadar çok kısa değinen Ayçiçek “Erdoğan bizzat Amerika tarafından iktidara getirildi” dedi. “Ben de siyasal hattımı korumakla beraber, HDP’liyim” derken, gelen soru üzerine, “3. Yolu ben de önemsiyorum ama altı sağlam doldurulmalıdır” dedi. 3. yolun demokratik devrim olarak da algılanmasını, oluşmasını savunmak gerektiğini belirtti. Seçimler üzerine bir önceki tavrı eleştiren Ayçiçek “İttifaklar kapılı kapılar ardında olmamalı ve halka anlatılmalıdır” derken, “Bağrımıza taş basma” tavrını da hatalı bulduğunu söyleyerek, “Faşizme oy asla” dedi.

HDP’nin seçimlere kendi gücü ve siyasal hattıyla çıkması gerektiğini belirten Ayçiçek “İlkelerimizi ortaya koyar, ittifak görüşmelerimizi de ona göre yaparız” dedi.

Mülteciler, CHP, Sedat Peker, HDP, Kürt sorunu, faşizm, ırkçılık gibi çok sayıda soruya tek tek yanıt veren sosyalist yazar, 2 saatten fazla süren söyleşi sonrası da, dernekte kalanların sorularını muhabbet ortamında yanıtlamaya devam etti.