Aşı karşıtlarına ırkçı AfD’den destek

Irkçı parti AfD adına konuşan Federal Meclis Grup Başkanı Alice Weidel konuşmasında yetkililerin halkın sağlığıyla oynadığını söyledi.

Yaşar TAN (Göppingen) 

Göppingen’de gerçekleşen aşı karşıtlarının gösterisi, Almanya’nın bilinen ırkçı partisi AfD tarafından organize edildi. 600’e yakın kişinin katıldığı gösteride “aşı zorunluluğu getirilmemeli” diye pankartlar açıldı. Çoğu katılımcıların AfD’li olmadıklarını, gösteriye sadece aşı karşıtı oldukları için katıldıklarını ve bu protesto eyleminin daha çok sol ve sosyal demokratlar tarafından organize edilmesi gerektiğini belirttiler.

Faşist parti AfD adına konuşan partinin Federal Meclis Grup Başkanı Alice Weidel konuşmasında yetkililerin halkın sağlığıyla oynadığını söyledi. Çok sayıda sağlık çalışanı da zorunlu aşı olmaya karşı olduklarını ellerindeki dev pankartlarla gösterdiler. Yüzlerce polisin görev aldığı mitingin hemen yakınında AfD karşıtı gruplar da eylemi protesto etmek için bir araya geldi. Kimileri AfD’nin aşı karşıtlarını malzeme olarak kullandığını söylerken, Göppingen Belediyesi de vatandaşların aşı olması için pankart açtı.