Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2021 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 604 - 31.03. - 29.04.2021 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2021 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Stuttgart’ta “Kiralar düşürülsün” gösterisi yapıldı

Almanya’nın en pahalı şehri olma yolunda hızla ilerleyen Stuttgart’ta kira fiyatları korkunç denebilecek boyutta. Almanya'nın bir çok kentinde olduğu gibi, Stuttgart'ta da eylem gerçekleştirildi.

Ali ÇARMAN (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın

Almanya’nın en pahalı şehri olma yolunda hızla ilerleyen Stuttgart’ta kira fiyatları korkunç denebilecek boyutta. 24 metre karelik tek bir oda kirası için 522 euro tek bir söz, tek bir müdahalede bulunan sorumlu yok. Ne de olsa serbest piyasa denen bir pazar var. Kira ile sınırsız kar elde etmek, VONOVIA gibi özel konut tekellerinin varlık nedeni.

Bunun farkında olan çok az sayıda kişi ve kurumun bir araya gelerek oluşturduğu platform; kar için değil insan için konut, herkese yeterli konut hakkı ve kiralar dondurulmalı talepler için harekete geçti.

Miting ve yürüyüşle bu durum protesto edildi. Erwin-Schoettle-Platz meydanında Saat 14’de başlayan mitinge 200’den fazla kişi katıldı. Alman kurumların yanı sıra DİDF Stuttgart üyeleri eylemde yerlerini aldı.

Stuttgart belediye meclisi üyesi Tomm Adler konuşmasında; “Konut alanının nasıl betondan altına ve borsadaki hisse senedine dönüştüğünü yaşayarak görüyoruz. Sürekli pahalı yeni konutlar yapılarak kiralar yükseltiliyor, sosyal konutların sayısı ise sistematik şekide azaltılıyor. Stuttgart kiraların en yüksek olduğu büyük şehir haline geldi. Çevre şehirlerde de kiralar giderek artıyor. Semtler ve mahalleler kar getirecek şekilde yeniden yapılandırılıyor. Kiralarımız arttırılıyor ve gelirimizin giderek daha da artan bir bölümünü kiraya ödüyoruz. Evlerimiz özelleştiriliyor, satılıyor ve karla yeniden satılıyor. İyi durumdaki konutlarımız yıkılıp pahalı yeni binalar inşa ediliyor. Konutlarımız yüksek fiyatlarla tamir ediliyor, modernize ediliyor ve kiralar artmaya devam ediyor. Konutlarımız büro, tatil evi veya boş tutulan para kaynaklarına dönüştürülüyor. Evlerimizden çıkarılıyoruz ya da ev sahibinin ihtiyacı bahanesiyle evden çıkarılma davalarıyla karşı karşıya bırakılıyoruz. Konutlarımızdan zorla çıkarılıyor, mahallelerimizden koparılıyor, sokağa atılıyoruz. Evsizler olarak çok kötü koşullarda, eski, bakımsız ortak konaklama yerlerinde yaşamaya mecbur ediliyoruz diyerek hep birlikte mücadelemizi büyütelim” çağrısını yaptı.

Saat 15’te yürüyüşe geçildi. Belediyeye ait boş binaların önünde kısa ara mitingler ile protesto edildi. Ve bu binalar yazı ve afişlerle donatıldı.

“Konut sorunu doğrultusunda çalışmalarımız devam edecek” sözleriyle eylem sona erdi.
Teilen
2021-04/01-Sayı-604
Takvim
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN