Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2021 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 604 - 31.03. - 29.04.2021 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2021 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Ulm “Partizanını” sonsuzluğa uğurlandı

65 yaşında hayatını kaybeden Dursun Çaktı, 700 kişinin katıldığı cenaze töreniyle sonsuzluğa uğurlandı.

 
Resim galerisi için tıklayın
65 yaşında Münih’te tedavi gördüğü hastanede vefat eden Dersimli Dursun Çaktı’nın vefatı, sadece bölgede değil, Almanya ve Avrupa’da da derin üzüntü yarattı. Ulm Tohum Kültür Merkezi (TKM) kurucu üyelerinden olan Çaktı, yarım asra yakın süredir aktif politik faaliyet içerisindeydi. Yakalandığı amansız hastalığa yenik düşen Çaktı, geçtiğimiz 25 Şubat’ta hayatını kaybetti.

Üç gün boyunca TKM’de düzenlenen taziyeye yüzlerce kişi geldi. Taziyeye sadece Ulm ve çevresi değil, Almanya ve Avrupa’nın bir çok ülkesinden gelenler vardı. Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) Konsey eski üyesi de olan ve Kaypakkaya-Partizan geleneğinden olan Çaktı, politik faaliyetleriyle Avrupa çapında tanınan bir devrimci-sosyalist aktivistti.

Pandemi koşulları nedeniyle, anma ve cenaze töreninde sınırlı katılım ve sosyal mesafe kurallarına dikkat çekildi. Yine de yoğun katılımın olacağı bilindiğinden, uzaktan gelecek olanların mümkünse törene gelmemeleri ve dernekteki taziye katılmaları çağrısı çok önceden sıkça duyuruldu. Buna rağmen, cenazeye 700 civarında dostu ve yoldaşı katıldı.

Yüzlerce kişi katıldı
Yakalandığı kanser hastalığı sonucu hayatını kaybeden Dursun Çaktı dostları ve yoldaşları tarafından ona yakışır tarzda Ulm Merkez Mezarlığında, Pandemi koşullarının yarattığı sıkıntıya rağmen yedi yüz kişi tarafından sonsuzluğa uğurlandı.

Anma alanına, Dursun Çaktı için yoldaşları tarafından yapılan pankartın yanı sıra Partizan, ATİK, YDG ve Yeni Kadın bayrakları asıldı. Yine Demokratik kurum ve kişilerden gelen onlarca çelenk ve çiçeklerle donandı alan. Anma alanına naaşı getirilirken ‘Dursun Yoldaş Ölümsüzdür’ sloganları atıldı. “Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yitirdiklerimiz” için yapılan saygı duruşu şiir eşliğinde yapıldı.

Ailesi adına Binali Çaktı’nın hem babası hem de yoldaşı olarak yaptığı konuşmada, Dursun Çaktı’nın hayatı ve mücadelesi üzerinde durarak “Babamı, yoldaşımı sahiplenmede bulunan dostlarıma teşekkür ediyorum” dedi.. Ardından ADHF, AGİF, DKTM ve Halk Cephesi adına ortak bir açıklama okunarak Dursun Çaktı’nın demokratik ve devrimci mücadeledeki sahiplenişine vurgu yapılarak, onun eksikliğinin her alanda hissedileceğinin altı özellikle çizildi. Ardından çok eskilere dayalı bir dostu ve siper yoldaşı tarafından bir şiir okundu. Okunan şiirin ardından Ulm Tohum Kültür Merkezi Başkanı tarafından yapılan konuşmada 65 yıllık bir yaşamın 45 yılı toplumsal mücadele ile geçen Dursun Çaktı’nın on altı yaşlarda Almanya’ya ayak basmasının ardından yirmisinde devrimci mücadele ile tanıştığı, yirmi dördünde Kaypakkaya siyasetini kendisine rehber alarak, kesintisiz kırk yılı aşkın bir mücadele içerisinde olduğu vurgusu yapıldı.

Anmaya, Ulm ve çevresinde faaliyet yürüten tüm devrimci-demokrat, yurtsever ve ilerici kurum ve kişiler yoğun şekilde katılım sağladı.

Ulm Halk Ocağının kurucularından olup Tohum Kültür Merkezine uzanan tarihin yapı taşı olduğu anlatılarak, devrimci olanı desteklediği ve her zaman dostları ile beraber olduğu vurgusu yapıldı. Ardından yine kurucuları arasında yer aldığı Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) Eş Başkanı Zeynep Çalışkan bir konuşma yaparak “Konfederasyonumuzun kurulmasındaki ve sonraki süreçlerde Dursun Yoldaşın emekleri anlatmakla bitiremeyiz” diyerek, bu tarihin içindeki önemli payına değindi. Almanya Alevi Birliği Federasyonu adına yapılan kısa konuşmada da ailesi adına Alevi inancına özgün vedalaşma yapıldı.

Dursun Çaktı’nın sevdiği iki türkü saz eşliğinde söylenerek yüzlerce kişi tarfından alkışlar ve sloganlar eşliğinde defnedileceği alana yüründü. Mezarı başında Partizan adına bir konuşma yapılarak Dursun Çaktı’nın devrimci mücadeledeki yeri ve katkıları anlatıldı. Mücadele geçmişi ve ısrarı tekrarlandı. Onun da içinde yer aldığı ve “proleterya partisi” dediği partinin bayrağı naaşın üzerine serilerek ‘Yoldaş seni anacağız’ marşı eşliğinde toprağa verildi.

Bir yoldaşı gazetemize şu duygularla anlattı Dusun Çaktı’yı:

O, hayatın her alanında vardı. Türkiye halklarıyla dayanışma hareketinin en ön saflarındaydı. Göçmen ve azınlık olmaktan kaynaklanan haklar mücadelesinin de en başındaydı. İşçi sınıfı mücadelesinden, sendikal mücadeleye ve barış hareketine önem verirdi. Türkiye’deki seçimler kadar, Almanya’daki seçimler için de aktif faaliyet yürüttü.

O sadece Ulm sokak, meydan ve salonlarında değil, Almanya ve Avrupa’nın bir çok ülke ve kentinde etkinliklerde, bıkmadan usanmadan sürekli yer aldı.

Gazete, dergi, bilet sattığımızda onun da orada olmasını çok isterdik ve önce ona verirdik. Bir kez olsun geri çevirmediği gibi, herkesin alması için de büyük çaba harcardı.

Evet çok alçak gönüllüydü, dinlerdi, sorardı anlamaya çalışırdı ama taviz de vermezdi devrimci ilkelerden…”

Yine Tohum’dan yoldaşları “Ulm devrimci bir dostunu yitirdi. Yoldaşları onun her alandaki eksikliğini yaşayacaktır. Duruşuyla, pratiğiyle, yaklaşımı ile çok değerli bir insanı kaybettik. Ancak onun güzel öğretilerini yaşatarak devam edebilirsek o zaman Dursun kirvemizi yaşatmış olacağız.” açıklamasında bulundu.

Anmada yapılan konuşmalar esnasında ve sinevizyon gösterisinde duygusal atmosfer daha da yoğunlaştı.
Teilen
2021-04/01-Sayı-604
Takvim
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN