Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2021 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 604 - 31.03. - 29.04.2021 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2021 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Salgın 10 milyon çocuğun evlendirilmesine yol açabilir

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu UNICEF, Covid-19 salgınıyla birlikte gelen çeşitli faktörlerin 10 milyon çocuğun evlenmesine yol açabileceği uyarısında bulundu.

 
UNICEF, 8 Mart tarihli açıklamasında, koronavirüs salgınının 2030 yılına kadar 10 milyon çocuğun evlenmesine yol açabileceğini belirtti. Buna ek olarak 2030 yılına kadar 100 milyon kız çocuğunun evlendirilme riski altında olduğu değerlendiriliyor.

Açıklamaya göre 18 yaşın altındaki kız çocuklarının evlilikleri Covid-19 krizi ile bağlantılı bir çok faktörün bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Bu faktörlerin başında okulların kapatılması, ekonomik koşulların kötüleşmesi, kamu servislerinin aksaması ve ebeveynlerin ölümü geliyor.

Unicef İcra Direktörü Henrietta Fore, Covid-19'un milyonlarca kız çocuğu için zaten zor bir durumu daha da kötüleştirdiğini söyleyerek, “Ama çocuk evliliğini sona erdirebiliriz ve erdirmeliyiz” dedi.

Salgın böylece geçen on yıl içerisinde çocuk evliliğini önlemede yaşanan ilerlemeleri tehdit eder hale geldi. Çocuk evlilikleri geçen on yıl içerisinde dörtte birden, beşte bire geriledi. Diğer bir ifadeyle 25 milyon çocuk evliliğinin önüne geçildi.

Henrietta Fore, “(Salgının) kız çocukları ve aileler üzerindeki sonuçlarını sınırlandırmak için derhal tedbirler almak gerekiyor” dedi. Fore, okulları açarak, sağlık ve sosyal hizmetlere erişimi güvenceye alarak, uygun yasalar ve politikalar uygulayarak, “bir kız çocuğunun çocukluğunu çalan evlilik riskini azaltabileceklerini” kaydetti.

UNICEF’e göre dünya genelinde 650 milyon kız çocuğu ve kadın 18 yaşına varmadan evlendi. Bu evliliklerin yarısı beş ülkede gerçekleşti: Bangladeş, Brezilya, Etiyopya, Hindistan ve Nijerya.

UNICEF’in 2020 yılında yayınladığı verilerine göre 10 yaşına varmadan evlendirilen kız çocuklarının oranı Nijerya’da yüzde 76’ya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde yüzde 68’e çıktı. (ANF)
Teilen
2021-04/01-Sayı-604
Takvim
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN