Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2021 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 604 - 31.03. - 29.04.2021 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2021 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Tatlı su balıklarının üçte biri yok olma tehdidi altında

16 çevre örgütünün hazırladığı ‘Dünyanın Unutulan Balıkları’ başlıklı raporda, 80 tatlı su balığı türünün yok olduğu, sadece geçen yıl 16 türün ortadan kaybolduğu belirtildi.

 
Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), Dünya Vahşi Yaşam Fonu, Londra Zooloji Topluluğu, Küresel Vahşi Yaşamı Koruma Fonu ve Doğa Koruma Fonu‘nun da aralarında bulunduğu 16 çevre kuruluşunun hazırladığı “Dünyanın Unutulan Balıkları” başlıklı raporda, tatlı su balığı türlerinde dramatik bir azalma olduğu belirtildi.

BBC‘den Helen Briggs‘in aktardığı rapora göre, bu hayvanlar yok olma riskiyle karşı karşıya. Raporda 80 tatlı su balığı türünün yok olduğu, sadece geçen yıl 16 türün ortadan kaybolduğu vurgulandı. Son 50 yılda göçmen balık nüfusunun dörtte üç oranında azaldığı da belirtildi.

Aynı dönemde “mega balıklar” diye bilinen daha büyük türlerin nüfusu ise yüzde 94 düştü.

Kirlenme, sürdürülemez balıkçılık, baraj inşası…
Milyonlarca kişi olta balıkçılığı ve evcil hayvan ticareti yoluyla tatlı su balıklarına gıda ve geçim kaynağı olarak bağımlı. Ancak balık sayısı; kirlenme, sürdürülebilir olmayan balıkçılık ve baraj inşası gibi birçok nedenle azaldı.

Revenga, “Tatlı su türlerini korumak için doğa temelli çözümleri uygulamak adına, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve topluluklar olarak, kollektif siyasi irade ve etkin işbirliğine ulaşmamız her zamankinden daha acil” dedi.

Tatlı Su Yaşam Alanları Vakfı’ndan Dr. Jeremy Biggis de tatlı su biyolojik çeşitliliğini korumak için hem büyük hem de küçük tatlı su alanlarının koruma altına alınması gerektiğini kaydetti. (Yeşil Gazete)
Teilen
2021-04/01-Sayı-604
Takvim
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN