Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2021 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 603 - 25.02. - 31.03.2021 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2021 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Şirket yönetim kurullarına kadın kotası

Almanya’da büyük şirketlerin yönetim kurullarında kadınlar için kota öngören yasa tasarısı...

 
Almanya’da en az dört üyeli yönetim kurullarında üyeliklerden birine bir kadının atanmasını zorunlu kılan yasa tasarısı Bakanlar Kurulunda kabul edildi. Yasa, mecliste de onaylanması durumunda hisseleri borsada işlem gören ve çalışanların yönetimde eşit söz hakkına sahip olduğu şirketler için geçerli olacak.

Almanya’da bağlayıcılığı bulunan kadın kotası şimdiye kadar büyük şirketlerin teftiş kurulları için geçerliydi. Yönetim kurullarında ise gönüllülük esas alınmıştı. Hükümet, gönüllülük uygulamasıyla kayda değer bir gelişme kaydedilememesi üzerine konuyu yasayla düzenleme kararı almıştı.

Tasarı uyarınca en az dört üyeye sahip yönetim kurullarında en az bir kadın ya da en az bir erkeğin kurul üyeliğine atanması gerekiyor. Yönetim pozisyonlarında kadın kotası, resmi sağlık sigorta şirketleri, emeklilik sigortası, istihdam kurumu gibi kamu kuruluşları için de geçerli olacak.

Hisselerinin çoğunluğu kamu elinde bulunan şirketlerde daha sıkı kurallar geçerli olacak. Bu şirketler arasında yönetim kurulunda en az üç üye bulunanların en az bir üyeyi kadınlardan seçmesi gerekecek. Yönetim kurulu ya da teftiş kurulunda kadın bulundurmayı planlamayanların bu durumu gerekçesiyle bildirmesi gerekecek, bildirim zorunluluğunu yerine getirmeyenlere yönelik cezalar sertleştirilecek.

Scholz: Gönüllü önlemler dönemi geride kaldı
Kadın kotasının yönetim kurullarında da zorunlu hale getirilmesi için uzun süredir çalışmalar yürüten iki kadın bakan da tasarıdan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Aile Bakanı Franziska Giffey, nitelikli kadın iş gücünün iş yaşamı ve ekonomiye zenginlik katacağını belirtirken Adalet Bakanı Christine Lambrecht kadınların pozitif etki gücüne, örnek teşkil etme işlevlerine ve genç kadınların iş hayatına teşvik edilmesindeki etkisine dikkat çekti.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz da tasarıyla ilgili yaptığı açıklamada “Gönüllü önlemler dönemi geride kaldı. Nüfusun yarısının, büyük Alman firmalarının yönetim katlarında temsil edilmemesine artık son veriliyor” diye konuştu.

Bakanlar Kurulunda kabul edilen tasarının meclisten de geçerek bu yasama yılı içinde yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Şirketlerin teftiş kurullarına kadın kotası zorunluluğu 2016 yılında getirilmişti. Buna göre hisseleri borsada işlem gören ve çalışanların da yönetimde eşit söz hakkına sahip olduğu büyük şirketlerin teftiş kurullarında kadın üye oranının en az yüzde 30 olması gerekiyor. Büyük şirketlerin yönetim kurullarında ise kadınların mevcut temsil oranı yüzde 10-13 seviyesinde kalıyor.

(DW)
Teilen
2021-02/01-Sayı-602
Takvim
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN