Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2021 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 603 - 25.02. - 31.03.2021 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2021 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Schwäbische Tafel (Sofra) e.V. 25 yaşında

Almanya’nın birçok kentinde olduğu gibi, bu yardım kuruluşunun...

Gül Güzel (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
Adından da anlaşılacağı gibi, Schwäbische Tafel Stuttgart e.V. sofraya çağrışım yapan bir dernek. Almanya’nın birçok kentinde olduğu gibi Stuttgart ve çevresinde (Bad Cannstatt, Fellbach, Möhringen) 4 dükkanı var. Bu dükkanlardan biri olan Stuttgart/Landhaus sokağındaki mekan, haftanın hangi günü oradan geçseniz, binlere varan insanlardan oluşan kuyruklara rastlarsınız. Korona sürecinde de bu kuyruklar azalmadı. Saatlerce bekleyip, dükkandaki yiyecek ürünlerinden yararlanmak isteyen bütün enternasyonal renkler, kadın-erkek, yaşlı-genç, yerli-yabancı olmak üzere her kesimden insanlar var. Emekli maaşlarının yeterli olmadığı Almanların kuyruk sıralarında yer almaları da istisnai bir durum değil. Bu kadar çok kesim, ırk, dil, din, cins ayırımı yapmadan darda olanlara, alım güçleri yetmeyenlere kapılarını açan Schwäbische Tafel Stuttgart e.V sofrası bu yıl kuruluşunun 25. Yılını kutluyor. O zaman bu derneğin kuruluş amaçları ve sürecini biraz mercek altına alalım.

Dernek ne zaman ve neden kuruldu?
Kar amacı gütmeyen ve hayırsever dernek Schwäbische Tafel Stuttgart e.V.’nin amacı, atılmak istenen ama toplumun daha kullanabileceği ürünlerin yine ihtiyacı olanlara ulaştırmaktı. Bu yönden topluma karşı bir örnek oluşturmak isteyen Diakonie papazı Martin Friz'in öncülüğünde Schwäbische Tafel Stuttgart e.V sofrası, gıda israfına karşı koymak ve böylelikle ihtiyacı olan insanlara ucuz yiyecek sağlamak amacıyla 1995 yılında kuruldu.

Derneğin kuruluş fikri ve amacı bugün de aynı şekilde devam ediyor. Çünkü İhtiyaç sahibi kişi, çok az maddi imkânla bile Sofra/Tafel dükkânında ne satın almak istediğine kendisi karar verebilmektedir. Bu insanlar sadaka alan değil, yiyeceklerini cüzi bir fiyat ile alan müşterilerdir. Aynı zamanda, uzun süreden beri işsiz kalan kişilere de gıda mağazasında yardımcı olunarak, anlamlı bir iş fırsatı verilmektedir.

Sofra/Tafel nasıl ve neler yapıyor?
Örneğin dünden kalma ekmeği, son kullanma tarihine birkaç gün kalan yoğurt veya satılmamış meyve ve sebzeler alınıyor... Bunların hepsi aslında diğer dükkanlarda çöpe atılacak olan yiyecekler. Toplanan bu yiyecekler, Tafel’a gelen insanlara küçük bir fiyat karşılığında satılıyor. Öte yandan Stuttgart ve çevresinde geçim seviyesinin altında yaşayan 66.000 civarında insan var. Schwäbische Tafel Stuttgart e.V. ise, bu yiyecekleri toplama ve küçük bir ücret karşılığında kendi sofra dükkanlarında ihtiyacı olan kişilere ulaştırma görevini üstleniyor.

Sofra/Tafel'de kimler alışveriş yapabilir?
Tüm muhtaç insanlar bu gıda bankalarında alışveriş yapma hakkına sahiptir.

Mesela aşağıdaki kurumlardan yardım alan herkes:

• SGB II (iş arayanlar için temel güvenlik, Hartz IV)
• SGB XII (sosyal yardım)
• Federal Emeklilik Yasasının 27a Bölümü (geçim masrafları için ek destek)
• Federal Çocuk Yardımı Yasasının 6a Bölümü (çocuk parası eki)
• Sığınmacılara Yardım Yasası

Ayrıca çok düşük iş geliri olanlar da Softa/Tafel imkanlarından yararlanabiliyor. Büyük aileler, çok küçük bir emekli maaşı olanlar, BAföG ... ve benzeri gelir seviyeleri düşük olanlara da bu gıda bankalarında alışveriş yapma hakkı veriliyor. Yardıma ihtiyaç duyduğunun kanıtı ise, gıda mağazasında yerinde kontrol edilen performans veya gelir durumunun kanıtını sağlamak yeterlidir.

Fotoğraflı bir kimlik ile bağlantılı olarak Stuttgart şehrinin bonus kartının sunumu, size Schwäbische Tafel Stuttgart e.V.'den alışveriş yapma hakkı verir. Bu müşteri kartı, Tafel’ın herhangi bir lokasyonunda alışveriş yapmak için de kullanabilir.
Teilen
2021-02/01-Sayı-602
Takvim
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN