Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2021 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 603 - 25.02. - 31.03.2021 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2021 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Valizler Dolusu Umut: Ali Çarman 60 yıllık göç hikâyesine ışık tutuyor

Gazeteci Ali Çarman’ın, Türkiyelilerin 60 yıllık göç hikâyesine ışık tutan “Valizler Dolusu Umut” adlı belge...

 
Resim galerisi için tıklayın
Uzun yıllardan bu yana Türkiye kökenlilerin Avrupa’ya göçü üzerine araştırmalar yapan gazeteci Ali Çarman’ın, Türk işgücü göçünün 60’ıncı yılına girerken “Valizler Dolusu Umut“ adlı belge niteliğindeki kitabı Doruk Yayınları arasında yer aldı. Mesleğe başladığı ilk günden bu yana göç hikâyesinin parçalarını oluşturan resimler, mektuplar, resmi evrak gibi her türlü belgeyi titizlikle toplayan, Almanya’ya ilk gelenlerle söyleşiler yapan gazeteci Ali Çarman, çalışmalarını Evrensel, Yeni Hayat, Merhaba, Yeni Posta, +49, Halkweb, Avrupa Demokrat gibi gazetelerde okuyucularıyla paylaştı, Almanya’nın birçok şehrinde sergiler açtı.

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) üyesi de olan Ali Çarman’ın “Valizler Dolu Umut“ adlı kitabı hakkında yayınevinin notunda şu bilgiler yer alıyor:

“Yaşadığımız her şeyin ilk kez bizim başımıza geldiğini sanmak gibi bir alışkanlığımız vardır. Eğer geçmişe dair birazcık bir şeyler kulağımıza çalınmışsa, bu kez de, her şey eskisi gibi, hiçbir şey değişmiyor diye düşünmeye eğilimli oluruz. Oysa ne hayat bizimle başlamıştır, ne de her şey tekrarlanarak gitmektedir. Bunu anlamamız için geçip gitmiş olanların gözümüze, aklımıza, deneyimimize sokulması gerekir. O zaman kendi yaşadıklarımızla eskiden yaşanmış olanlar arasındaki benzerlikler ve farklar görünür ve yeryüzündeki varlığımızın yeri daha iyi anlaşılır. Ali Çarman’ın çalışmaları, Türkiyeli emekçilerin Almanya serüveninin en eski kökleriyle en yeni dalları arasındaki sürekliliği gösteriyor. Bu aynı zamanda Türkiye’nin ekonomik ve politik tarihinin de işçiler açısından bir özeti gibidir.”

Kitapyurdu, D&R gibi birçok internet kitapevinde satışa sunulan “Türkiyeli İşçilerin Almanya’ya Gelişinin 60. Yılında – Valizler Dolusu Umut”un satışına önümüzdeki haftalarda Almanya’da da başlanacak.

***

Ali Çarman
Gazeteci ve politik aktivist Ali Çarman, on yıllardır göçmen faaliyetlerinde aktif yer alıyor. Çarman, Almanya ve Türkiye sorunlarına da duyarlı bir aktivist. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF)’te de önemli görevler üstlenen Çarman, bu görevlerini aksatmadan sürdürüyor.

Sergi, film, okuma akşamı, tiyatro gibi çeşitli kültürel faaliyetlerin de bizzat örgütleyicisi olan ve Türkiyelilerin göç serüvenini sergilerle de anlatan Çarman, Almanya’da göç tarihinin ve arşivinin de önemli adreslerinden.

Uzun yıllardır sürekli arşivini genişleten Çarman, önümüzdeki Şubat-Mart ayında gerçekleştireceği “Valizler Dolusu Umutlar” başlıklı sergisini, korona salgını nedeniyle biraz ileri tarihe almak zorunda kaldı.

Gazeteci Ali Çarman, Yeni Hayat, Evrensel, Merhaba ve Avrupa Demokrat gazetelerinde de haber, duyuru, yorum ve değerlendirme yazılarıyla yıllardır düzenli olarak sürekli yer alıyor.
Teilen
2021-02/01-Sayı-602
Takvim
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN