Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2021 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 601 - 23.12. - 28.01.2021 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2021 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Yeneroğlu: Bankalardaki milyarlarca tasarrufumuz tehdit altında

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet politikaları başkanı Mustafa Yeneroğlu’nun...

Merhaba Haber Merkezi 
“OTB’de Bilgilendirme Eksikliği Türk Bankalarındaki Milyarlarca Tasarrufu Tehdit Etmektedir!” diyen Yeneroğlu’nun açıklamasını aşağıda olduğu gibi veriyoruz:

“2020 yılının sonlarına geldiğimiz şu günlerde, Türkiye’de ilgili makamların otomatik bilgi paylaşımı noktasında sessizliğini koruması ve belirsizliklerin giderilmemiş olması, Türkiye’deki bankalarda hesabı bulunan ve yurt dışında ikamet eden vatandaşlarımızın banka hesap bilgilerinin sağlıklı bir bilgilendirme yapılmaksızın meskûn oldukları ülkelerle paylaşılması hususundaki endişelerini artırmaktadır.

Bilindiği üzere Almanya Maliye Bakanlığı yaptığı açıklama ile içlerinde Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerle bu yılın sonunda 2019 yılının bilgileri ile otomatik bilgi paylaşımına başlanacağını duyurmuştur. Takip eden süreç içerisinde gerek hazırladığımız bilgi notları ile gerekse yazılı ve sözlü olarak yaptığımız açıklamalarla yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızı bilgilendirirken aynı zamanda sürece de dikkat çekmeye çalışmış, sürecin takipçisi olacağımızı vatandaşlarımıza iletmiştik. Bu noktada son olarak geçtiğimiz Ekim ayı içerisinde dönemin Hazine ve Maliye Bakanı’na verdiğimiz soru önergesi ile de konuyu tekrar gündeme taşıdık. Maalesef ki bu soru önergemiz henüz cevaplandırılmamıştır. Bugüne kadar defaatle uyarılarımızı sürdürmemize rağmen hükümet yetkilileri, vatandaşlarımızın mağdur olmaması için başta bilgilendirme olmak üzere gerekli adımları atmamıştır.

Yurtdışında ikamet eden ve Türkiye’de para ve mal varlığı bulunan milyonlarca vatandaşımızı etkileyen otomatik bilgi paylaşımıyla ilgili yeteri kadar bilgilendirici ve tedbir alıcı çalışmanın yapılmadığı aşikârdır. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından daha önceden yaptığımız ısrarlı taleplerin neticesi olarak 25 Ağustos 2020 tarihinde “Finansal Hesap Bilgilerinin Vergi Konularında Karşılıklı Olarak Otomatik Değişim Standardı Bilgilendirme Rehberi” yayınlanmıştır. Fakat bu açıklama yetersizdir. Belirsizlik devam etmektedir. Bu durum ülkemizin hiç olmadığı kadar dövize ihtiyacı olduğu bu günlerde yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın Türk bankalarındaki milyarca tasarrufunu tehdit etmektedir.

Bu bağlamda;

• Otomatik bilgi paylaşımı hususunda ivedi olarak tatmin edici bilgilendirmeler yapılmalıdır.

• Özellikle hangi ülke ile ve ne zaman vatandaşlarımızın bilgileri paylaşılacaksa, o ülkelerle bilgi paylaşımı başlatılmasından en az iki yıl önce ayrıntılı olarak kamuoyu ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız bilgilendirilmelidir.

• Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın doğru bir şekilde bilgilendirilmesi için kamu spotları yapılmalıdır.

• Otomatik bilgi paylaşımının gerek yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza olası etkisi gerekse de Türkiye’ye etkisi konusunda uzmanların katkısıyla etki analizi ivedilikle yapılarak kamuoyu ile paylaşılmalı, eğer yapıldı ise de ivedilikle açıklanmalıdır.

• Bunun yanı sıra yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız da daha evvel yaptığımız açıklamalarda belirttiğimiz hususlara dikkat ederek konuyu yakinen takip etmeli, resmî açıklama ve süreçleri ihmal etmemelidir.
Teilen
2021-01/01-Sayı-601
Takvim
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN