Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2021 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 601 - 23.12. - 28.01.2021 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2021 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Kirchheim unter Teck’te “Dünya İnsan Hakları Günü”etkinliği

Almanya'nın Baden-Württemberg eyaleti Kirchheim unter Teck kasabasında...

Merhaba (Kirchheim) 
Resim galerisi için tıklayın
Kirchheim unter Teck Belediye binası önünde düzenlenen etkinliğe, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Sultan Ahmet Camii, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ile kasaba sakinleri katıldı.

"Herkesin yaşama hakkı vardır!" sloganıyla düzenlenen etkinlik, mum ışığında, müzik dinletisi ve özlü sözlerin söyleminin ardından günün mana ve önemine değinildi. 10 Aralık İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin Birleşmiş Milletler tarafından onaylanması sonucunda her yıl ‘Dünya İnsan Hakları Günü’ olarak kutlandığı hatırlatıdı.

Belediye meclis üyeleri Willi Kamphausen (SPD), Renate Hirsch (Grüne), Heinrich Brinker (Linke) günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı. Yapılan konuşmalarda, insan haklarının “doğuştan, devredilemez, evrensel ve bölünmez” olduğuna işaret edildi. İnsan haklarının her zamankinden daha fazla korunması gerektiğine değinildi.

Din ve köken bir toplumu tehdit edici unsur olarak görülmesinin yanlış olduğuna değinen DİTİB Sultan Ahmet Camii dernek başkanı Yakub Kambir’de, “Kirchheim´da yaşayan ve bir terrör gurubuna ait şahısın tutuklanması bizi tedirgin ve şok etti. Bizim etrafımızda bize karşı şiddet uygulamaya hazır olan insanların bulunması, özellikle biz Müslümanlara tehditin ciddiyetini tekrar hatırlattı. Aşırı uçlar dini siyasete alet ederek, toplumumuzla devlet dengelerini sarsmaya çalışıyorlar. Dini, kökeni ve milliyeti gözetmeksizin buna asla müsade etmememiz gerekiyor. Müslümanlar olarak terörün, şiddetin her zaman karşısındayız ve karşısında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Kambir sözlerini şöyle tamamladı: “Hepimiz gülmek ve mutlu olmak isteriz. Hristiyan alemi için maneviyat yüklü olan Noel zamanında gelin hep birlikte insan olduğumuzu ve birbirimizi hatırlayalım.”

Konuşmaların ardından Kirchheim Deklarasyonu tarafından “İnsan hakları sadece ilan edilmemeli, yaşanmalıdır. Tüm insanların yaşama hakkı vardır!" mesajı ile güne dikkat çekildi.
Teilen
2021-01/01-Sayı-601
Takvim
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN