Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2021 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 601 - 23.12. - 28.01.2021 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2021 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Metropol FM Merkel ile görüştü

Metropol FM, Başbakan Dr. Angela Merkel ile özel bir röportaj gerçekleştirdi.

Merhaba Haber Merkezi 
Resim galerisi için tıklayın
Başbakan Merkel, video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen röportajda, Metropol FM sunucularının hazırladığı ve Türk kökenli gençler ve Influencer’in korona salgını ve alınan önlemlerle ilgili sorularını yanıtladı. Gençlerin ve Influencerlerin soruları, koronadan dolayı eğitim başta olmak üzere, sosyal yaşam, etkinlikler ve düğün, eğlenceler gibi farklı alanlarda yaşanan sıkıntılar üzerineydi.

Video röportajında Başbakan Merkel, özellikle Türk ailelerinde anne babanın ve yaşlılara çok büyük saygı duyuduğunu bildiğini ve bu nedenle onları düşünerek, onları salgından korumanın çok önemli olduğunu vurguladı. Merkel açıklamasında Türkiye kökenlilere seslenerek: „Lütfen kendinizi ve ailenizi koruyun ve mümkün olduğu kadar küçük gruplar olarak bir araya gelin“ dedi.

Metropol FM sunucuları aracılığı ile dinleyiciler, kendilerine en çok şikayet ettikleri konunun ise şu anda korona salgınından dolayı, çok sayıda velinin, çocuklarının sınıflarda korona virüsü tehlikesine maruz kalmaları, sınıfların belli aralıklarla havalandırılması kuralından dolayı da çocuklarının hastalanma tehlikesinden duydukları kaygıyı Başbakan Merkel’e ilettiler. Başbakan Merkel’de çocukların okul eğitiminin öncelikli olduğunu belirtti. Korona virüsü ne kadar sık görüşülürse bizim için o kadar tehlikeli olduğunu, bu nedenle çocukların okul sonrası görüşmelerini azaltarak, eğitimlerinin sürmesinin önemini vurguladı.

Başbakan Angela Merkel, ekonomik beklentilere dair gelen sorulara ise, Türk kökenli işletmelerinin olağanüstü yaratıcı olduklarını söyledi ve birçok ailenin kısa çalışma yada işsizlikle karşı karşıya kalma ihtimallerinin oluduğunu bildiğini ve Alman Devleti olarak bu olumsuz gelişmelere karşı çalıştıklarını dile getirdi ve Ocak ayında yeni bir ekonomik yardım programı hazırladıklarını açıkladı. Bu krizden çıkmanın en önemli faktörünün virüsün yayılmasını engellemek olduğunu söyleyen Başbakan Merkel, bu anlamda herkesin üstüne görev düştüğünü söyledi.

Bir Metropol FM dinleyicisinin ne zaman tekrar düğün yapabileceğiz sorusuna ise Başbakan Merkel, Türk gençleri için bir düğünün ne kadar önemli olduğunu bildiğini ama korona döneminde, özellikle kış aylarında hijyen kurallarıyla bir düğün yapmanın zor olduğunu söyledi. Başbakan Merkel gençlere şimdilik resmi nikahla evlenip, pandemi sonrası gönül rahatlığıyla, sevdikleriyle birlikte düğün yapmalarını önerdi. Merkel: „Basitçe söylemek gerekirse, samimi olalım bir düğün, hijyen konsepti aşağı hijyen konsepti yukarı, insanlar maske takmış oradan oraya koştururken, bir buçuk metre mesafeye uyularak, ağız tadıyla yapılması çok zor, insani değil“ dedi.

Almanya‘da aşıyı bulan Türk kökenli Şahin ve Türeci´ye Metropol FM aracılığı ile özel teşekkür
Başbakan Merkel “Tabii, Metropol FM aracılığıyla, aşıyı bulanlardan birinin Türk kökenli Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci olmasından ve BioNTech ile Pfizer’da aşı için temel bilimsel katkıyı yapmalarından dolayı çok mutlu olduğumuzu söylemek isterim” dedi.

Metropol FM sunucuları Aslı Cankat ve Redaktör Ferhad Poye‘nin gerçekleştirdiği röportaj toplam 20 dakika sürdü. Diğer ülkelerde olduğu gibi, Almanya’da korona pandemisiyle baş etmek için çok önemli önlemlere ve kısıtlamalara yer vermiş bulunuyor. Bu önemli dönemde Başbakan Merkel’in göçmenlere yönelik bu röportajı METROPOL FM’e vermiş olması da ayrı bir önem taşıyor.

1999 yılında kurulan Metropol FM Almanya ve yerel haberler yanısıra ağırlıklı olarak Türkçe pop, halk ve arabesk gibi farklı müzik türlerine yer veriyor. Ayrıca yaşamın her alanından bilgi ve etkinlikleri sunmaktadır. Metropol FM, değişik kurumlarla sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmektedir.

Metropol FM, Almanya´da yaşayan ve Türkiye, Balkanlar, Orta Doğu ve Azerbaycan’dan gelen ve Türkçe konuşanlara yönelik, Almanya’nın 16 şehrinde 24 saat yayın yapmaktadır. Almanya´nın en büyük göçmen grubu olarak 3,5 Milyon Türkçe konuşan göçmen yaşamaktadır.

Not: Başbakan Merkel ile gerçekleştirilen röportajın tamamını şu linkten izleyebilirsiniz:
https://www.youtube.com/watch?v=-QyvZFTtjLk&t=9s
Teilen
2021-01/01-Sayı-601
Takvim
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN