Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2021 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 601 - 23.12. - 28.01.2021 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2021 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Ulm’da yasaklı nazi örgütlenmesi: Orduda soruşturma

Geçtiğimiz mart ayında yasaklanan “İmparatorluk Vatandaşları” adlı ırkçı örgütün...

Merhaba (Ulm) 
Askeri İstihbarat Teşkilatı (MAD), Alman Ordusu’nun (Bundeswehr) Ulm biriminde faaliyet yürüttüğü şüphesiyle neonazi örgüt üyelerini soruşturuyor. Federal Cumhuriyet'in varlığını reddeden “Vatandaşlığı”nin destekçileri olduğu söyleniyor.

İmparatorluk Vatandaşları Alman devletini, hukuk sistemini, polis teşkilatını tanımıyor. 8 şüphelinin hepsinin ordunun Ulm’deki tedarik ofisinde görevli oldukları ve aralarında bölüm yöneticisinin de bulunduğu bildirildi. Şüphelilerin avcılık ve atıcılk kulüplerinde üye olduklarına, silah kullandıklarına ve evlerinde silah olduğuna dikkat çeken güvenlik yetkilileri, durumun endişe verici olduğunu vurguladı.

Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından geçtiğimiz mart ayında yasaklanan “İmparatorluk Vatandaşları” (Reihscbürger) adlı, Alman devletini tanımayan örgüt üyelerinin, Alman Askeri Kuvvetleri (Bundeswehr) Ulm’daki biriminde faaliyet yürüttüğü belirlendi. Geçtiğimiz Aralık ayına başlatılan soruşturmanın yoğunlaştırılarak sürdüğü açıklandı. Yapılan açıklamaya göre, 8 kişinin sorgusu sürüyor.

Alman basınında yer alan haberlere göre, şüpheli 8 kişinin içinde üst görevlerde yer alan askeri memurların da bulunduğu belirtiliyor.

Alman iç istihbarat kurumu Anayasayı Koruma Teşkilatı İmparatorluk Vatandaşları örgütünü 2016 yılından beri izliyor. Söz konusu örgüt Almanya Federal Cumhuriyeti’nin meşru ve egemen bir devlet olarak varlığını reddediyor. Hareket üyeleri Almanya’nın hâlâ Alman İmparatorluğu’nun hayatta olduğu 1937 yılındaki sınırlarına sahip olduğunu savunuyor. İmparatorluk Vatandaşları bu gerekçeyle vergi ödemiyor ve mahkemelerin aldığı kararları tanımıyor.

Alman İçişleri Bakanlığı bu yılın Ocak ayında da "Combat 18" adlı Neonazi grubunu yasaklamıştı. Anayasal düzene karşı olduğu belirtilen grup Almanya'da İngiltere merkezli "Blood and Honour" (Kan ve Onur) adlı Neonazi ağının silahlı kanadı olarak görülüyor. Blood and Honour Almanya'da 2000 yılında yasaklanmıştı.

Mart ayında yasaklanan “İmparatoluk vatandaşları” adlı örgütten sonra Almanya İçişleri Bakanlığı çoğunlukla sosyal medya platformları aracılığıyla faaliyet gösteren Neo-Nazi örgütü Nordadler'i (Kuzey Kartalları) yasakladığını duyururmuştu.

En son 1 Aralık’ta yasaklanan “Wolfsbrigade 44” (Kurtlar Tugayı) ya da “Sturmbrigade 44” (Saldırı) olarak adlandırılan aşırı sağcı faşist örgütlenmeyle birlikte, bu yıl içerisinde toplamda 4 neonazi örgütlenme yasaklanmış oldu.
Teilen
2021-01/01-Sayı-601
Takvim
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN