Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2021 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 601 - 23.12. - 28.01.2021 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2021 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Tipik sömürgeci tavrı

Sömürgeci Sırbistan Cumhurbaşkanı ırkçı Vucic’in ukalaca yaptığı “Kosova'yı tanırsam Nobel Barış Ödülü alırım” açıklamasına...

Merhaba Haber Merkezi 
Sırbistan Cumhurbaşkanı ırkçı Aleksandar Vucic, "Kosova'nın bağımsızlığına dair anlaşmayı imzalasam Nobel Barış Ödülü alacağımı garanti ederim." dedi.

Anadolu Ajansı’nın verdiği habere göre Vucic, başkent Belgrad'da düzenlediği basın toplantısında, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Eliot Engel'in, kısa süre önce söylediği "Sırbistan, Kosova'yı tanımadığı sürece Avrupa Birliği üyeliği kabul edilmeyecektir." ifadelerini değerlendirdi.

ABD Kongresinde gündeme gelen bu meselenin, kesinlikle Sırbistan'ın lehine olmadığını kaydeden Vucic, "Gelecek yeni ABD yönetiminin tutumunun farklı olmasını umuyorum. Bizim üzerimize düşen kendi politikamızı sürdürmektir." dedi.

Vucic, Sırbistan'ı büyük baskılarla mücadele edeceği günler beklediğini belirterek "Bu baskılar her zaman vardı. ABD seçimleri hakkında yaptığım açıklamalarda ne kadar haklı olduğumu şimdi görüyorum. Joe Biden'ı Donald Trump'tan daha iyi tanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Her koşulda ülkesinin çıkarlarını koruyacağını vurgulayan Vucic, hala Sırbistan'ın toprağı olarak gördükleri Kosova'nın bağımsızlığına dair anlaşmayı imzalarsa Nobel Barış Ödülü alacağını garanti ettiğini söyledi.

Uzun yıllar ırkçı Sırp Radikal Partisi’nin eski aktif yöneticilerinden olan Vucic, AB tarafından da Kosova'nın bağımsızlığını tanınmalarına yönelik baskılara maruz kaldıklarını belirterek Sırbistan'ı zor bir dönemin beklediğini ifade etti.

Sırbistan-Kosova meselesi ve devam eden diyalog süreci
Sömürgeci Sırbistan, on yıllarca süren bağımsızlık mücadelesi sonucunda, 2008'de bağımsızlığını ilan eden Kosova'yı hala kendi toprağı olarak kabul ediyor.

Kosova, 100'den fazla ülke tarafından bağımsız bir devlet olarak tanınsa da aralarında AB üyelerinin de bulunduğu birçok ülke Kosova'nın bağımsızlığını tanımıyor.

Sırbistan ile Kosova arasındaki gergin ilişkiler ise sık sık gerilimi tırmandırıyor.

İlişkilerin normalleşmesi amacıyla AB ara buluculuğunda 2011'de başlatılan diyalog süreci, zaman zaman kesintilere uğrasa da devam ediyor.

AB'ye üyelik yolunda katılım müzakerelerini sürdüren Sırbistan'ın, birliğe üye olmadan önce Kosova'yı bağımsız bir ülke olarak tanıması gerekeceği ifade ediliyor.

(AA)
Teilen
2021-01/01-Sayı-601
Takvim
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN