Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2021 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 601 - 23.12. - 28.01.2021 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2021 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

"Rusya, Sırp kilisesi aracılığıyla Karadağ'daki seçimlere karıştı"

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic, Rusya'nın Sırp Ortodoks Kilisesi (SPC)...

AA (Podgorica) 
Başkent Podgorica'da düzenlenen "To Be Secure" forumunda konuşan Djukanovic, Karadağ'ın Avrupa Birliğine (AB) üyelik sürecini hızlandırmak için ekonomisini geliştirmeye devam etmesi gerektiğini belirterek, yeni hükümetten ülkenin stratejik hedefleri doğrultusunda hareket etmesini beklediğini söyledi.

Karadağ'da NATO ve AB'nin etkisinin azalması durumunda başka ülkelerin burada etkisini artırabileceğini kaydeden Djukanovic, bölgede Çin, Rusya, Brezilya ve Hindistan gibi birden çok aktörün etkili olduğuna dikkati çekti.

Djukanovic, tüm bunların kayıt altına alınması gerektiğini belirterek, "Rusya'nın bölgedeki faaliyetlerini yürüttüğü bir platformu vardı. Şimdi ise SPC'nin, Büyük Sırbistan ve Balkanlar'daki emperyalist Rus çıkarları için çalıştığını görüyoruz." diye konuştu.

Karadağ'da 30 Ağustos'ta yapılan genel seçime Rusya'nın SPC aracılığıyla karıştığını iddia eden Djukanovic, ülkesinde son dönemde ortaya çıkan milliyetçiliğe, Avrupalılaşmış bir toplumla cevap verilmesi gerektiğini vurguladı.

ABD'de yapılan başkanlık seçimlerinin ardından Washington ve Avrupa'dan gelen mesajların kendilerine cesaret verdiğini kaydeden Djukanovic, ABD'deki seçimi kazanan Joe Biden'dan Batı Balkanlar ile ilişkileri güçlendirmesini beklediğini söyledi.

Bu arada, Karadağ'daki seçimlerde en fazla oyu Djukanovic'in lideri olduğu Sosyalistlerin Demokrat Partisi (DPS) alsa da mecliste hükümetin güvenoyu alması için gerekli çoğunluğu Sırbistan'a ve Sırp kilisesine yakınlığı ile bilinen ittifakın başını çektiği muhalif kanat sağlamıştı. Batı yanlısı Djukanovic'in DPS'si, Karadağ'da 30 yıl sonra ilk kez hükümette yer almadı.
Teilen
2021-01/01-Sayı-601
Takvim
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN