Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 600 - 03.12. - 23.12.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Göppingen kültürler buluşması

Merhaba (Göppingen) 
Göppingen Belediyesinin düzenlediği Interkulturelle Woche (Kültürler arası hafta) etkinliğinin bu yıl 25. düzenlendi. Göppingen Alevi Kültür Merkezi (AKM) kültürler buluşması olarak da bilinen ve her yıl düzenlenen bu etkinlikte aktif rol aldı. Açılış yedi değişik inanç kesiminden kişilerin kendi dillerinde dualar edilerek başladı. Şehir merkezinde düzenlenen Göppingen Alevi Kültür Merkezi’nin temsilen Pir Birol Akbaba, gülbenk okumasının ardından Murat Canpolat deyişler seslendirdi. Ardından değişik inançlardaki inanç önderleri dualar okudu ve Alevilik hakkında bilgiler verildi.

Göppingen Belediyesi tarafından bu yıl ilk defa düzenlenen otobüs turunun ilk durağı Göppingen Cemevi oldu. Değişik sivil toplum kuruluşları ve inançtaki insanlar Göppingen Cemevini ve Alevi İnançını daha yakından tanıma fırsatı buldular. Belirli sayıda insanın katıldığı etkinlikte AKM pandemi ve hijyen kurallarına uyularak örnek bir dernek oldu.

Açılış konuşmasını ikinci başkan Hacer Başoğlu yaptı. Başoğlu yaptığı konuşmasında Göppinngen Cemevi yönetim kurulu ve üyeleri adına gelen misafirleri selamlayarak başladı. Ardından 1994 yılından kurulan Göppingen Alevi Kültür Merkezinin kuruluşundan bu yana geçen zamanda yaptıkları bazı çalışmaları anlattı. Integrationsausschuss (Entegrasyon Komisyonu) sorumlusu Angelina Fischer, Göppingen Cemevi’ne teşekkür ederek başladığı konuşmasında yapılan faaliyetlerin hepsinde Göppingen Cemevi’nin olmasından son derece memnun olduğunu belirtti. Fischer devamında “Bugün bizlere kapılarını açan Göppingen Cemevi ile çalışmalarımız inanıyorum ki böyle güzel ve başarılı daha nice projeler yapacağız. Bugün yaptığımız etkinlik son derece önemli ve o kadarda gerekli” dedi. Baden-Württemberg İnanç Kurulu Başkanı Pir Ahmet Demir Alevi inancını tanıttı. Ahmet Demir, Aleviliğin bugüne kadar gelen inancımızın güzelliğini ve yolunu anlattı. Ardından gelen misafirlerin alevi inancı hakkındaki sorularına cevap verdi. Murat Canpolat’ın söylediği deyişlerin ardından sohbet ile son buldu.
Teilen
2020-11/01-Sayı-599
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN