Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2021 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 608 - 19.07. - 19.09.2021 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2021 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2021/22
 
 
Tatil 2021/22
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

İşten çıkarlara karşı mücadele gelişiyor

Stuttgart, Vaihingen ve Mühlacker fabrikalarından işçiler, işten çıkarmalara karşı...

Ali ÇARMAN (Mühlacker) 
Resim galerisi için tıklayın
Stuttgart bölgesindeki metal işçileri, özellikle otomobil endüstrisine bağlı üretim yapan fabrikalarda huzursuzluk artarak devam ediyor. İşten atma açıklamalarına bu kez Mercedes Untertürkheim fabrikası eklendi. İşyeri işçi temsilciliği işçilere gönderdiği bir mektupta; 2025’e kadar 4 bin işçinin çıkışı verileceği bunun için yetkililerle görüşmelerin devam ettiği bilgisini veriyor.

Kendi sektöründeki en iyilerinden biri olan MAHLE (Piston, kıranmili vb üreten) de ise iki yılı aşkın bir süredir işten atmalar gündemde düşmüyor. İşçiler sendikaları IG Metal’in çağrısıyla defalarca yerel, bölgesel ve Almanya genelinde başarılı eylemler gerçekleştirmiş olsalar da patronlar henüz geri adım atmadı. Mahle menajerleri; dünya genelinde 7600, Almanya’da ise 2 bin işçinin işine son verileceğini açıkladı.

Stuttgart, Vaihingen ve Mühlacker fabrikaları peş peşe ‘Dayanışma Kazandır’ çağrısıyla eylemler düzenlediler.

Çırakların geleceği yok
Saat 13’te Mühlackar Mahle fabrikasının ana kapısında işçiler iş bırakarak toplanmaya başladılar. 1240 kişini çalıştığı fabrikada sabah vardiyasının tamamı 500’den fazla işçi eyleme katıldı. Her altı işçiden birinin işini kaybedeceği gerçekliği işçiler arasında tedirginlik ve öfkeye neden olmuş. Bunu konuştuğumuz her işçi vurgulamakta. 20 yıldır, 25 yıldır burada çalışıyorum. Bu ortamda kim bana iş verir diye protesto etmekteler.

Mahle eyleminde dikkat çeken bir olgu, çırakların dövizler ve pankartlarla hazırlıklı olmasıydı. Ayrıca genç işçiler eyleme ayrı bir coşku kattılar.

Dayanışma Zinciri eylemleri devam edecek
Fabrika önünde yapılan konuşmaların ardında ana yol kenarında boylu boyunca el ele dayanışma zinciri oluşturuldu. Stuttgart ilerici sendikacılar ve Metal işçileri buluşması eylemde bildiri dağıtarak işçiler kendi gelecekleri için sendikayı daha kararlı olmaya zorlamalı açıklamasını yaptılar.

İşçiler birçok haktan vazgeçerek bugüne geldiler ve bugün ise fedakarlık kimin için ve nereye kadar devam edecek diyerek işten atılmaya karşı mücadele etmekte.

Uzun yıllardır Mahle’de çalışan işçi Mehmet; İşten atmalara karşı, geleceğimiz ve çocuklarımız için mücadele etmekten başka şansımız yok. Emeğimize sahip çıkmalıyız. Kimsenin hakkında gözümüz yok. Hakkımız olan için burdayız. Hiç bir işçi bu gerçeğe gözünü kapamamalı, bana ne dememeli.

IG Metal sendikası ‘Dayanışma Kampanyasının’ önümüzdeki günlerde devam edeceğini açıklayarak 24 Eylül de Balluff fabrikası önünde yapılacak benzer eylemi duyurusuyla eylemi bitirdi.
Teilen
2020-10/01-Sayı-598
Takvim
metzgerei-marx
Schmidt Immobilien
limousine-service-ulm
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN