Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2021 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 608 - 19.07. - 19.09.2021 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2021 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2021/22
 
 
Tatil 2021/22
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Kuşburnu zamanı

Gül Güzel 
Resim galerisi için tıklayın
Sonbahar çok renkliliği ve kışa hazırlık mevsimi olma özelliğini taşır. Kışlık meyvaların kurutulduğu, turşuların küplerde hazırlandığı, birçok reçelin kavanozlara doldurulduğu bir mesimdir aynı zamanda. Böğürtlenlerin de o güzel görünümünü artık kuşburnu meyvasına bıraktığı zaman olduğu için, kuşburnuna dair birkaç şeye kısaca değinmek istiyorum.

Kuşburnu (Rosa canina)-(Şilan) gül çiçeğinin, yapraklarının hemen altındaki yuvarlak meyve kısmıdır. Batı Asya, Avrupa, Kuzey Afrika’da yetişen, içi tüylü olup, birçok tohum çekirdeği vardır. Bu meyvalar sonbaharda olgunlaşır. Kurutulmuş kuşburnu meyveleri ve tohumlar ilaç yapmak için ve daha farklı şekillerde de kullanılır. Kuşburnunun çiçekleri tıbbi ilaç, parfüm, gülsuyu vb. şekillerde kullanılırken, yemişleri ise özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesi için bitkisel çaylar başta olmak üzere, marmelat ve reçel yapımında kullanılıyor. Doğru demlendiğinde ve kararında tüketildiğinde kuşburnunun birçok faydası vardır.

KUŞBURNU HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER:
Kolesterolü düşürücü özelliği vardır
Kuşburnu içerisindeki organik bileşikler ve antioksidan bileşenler, vücudunuzdaki LDL (kötü) kolesterolü azaltır. Böylece kardiyovasküler sisteminizdeki yükü de azaltır. Ayrıca felç geçirme veya kalp krizi geçirme durumunu da asgariye indirir.

Eklem iltihabını hafifletir
Kuşburnu özü, eklem iltihabını hafiflettiği ve eklem hasarını önlediğine inanılan polifenoller ve antosiyaninler içerir. Ayrıca antioksidan özelliklere sahip olan C vitamini bakımından da zengindir. Antioksidanlar, hücrelerinizde üretilen ve doku hasarına veya hastalığına neden olabilecek zararlı molekülleri (serbest radikalleri) geçersiz kılan maddelerdir. Diğer bir işlevi ise, kıkırdak parçalayan spesifik enzimlerin üretimini azaltabileceğini yapılan deneyimlerde göstermiştir.

Bağışıklığı güçlendirir
Kuşburnu, bağışıklık sistemini güçlendiren en iyi bileşenlerden biri olan zengin bir C vitamini miktarına sahiptir. C vitamini, beyaz kan hücrelerini uyarır ve ayrıca astımın önlenmesi ve solunum sisteminin genel sağlığı için gereklidir. Kuşburnunda bulunan yüksek C vitamini sayesinde soğuk algınlığı ve grip gibi solunum yolları hastalıklarından korunabilirsiniz.

Kansere karşı koruma
Kuşburnunun antioksidan özellikleri kanserli hücrelerin oluşumunu engellediği gibi var olan zararlı hücrelerin yayılıp çoğalmasını da engeller.

Diyabet kontrolü
Kuşburnunun, şeker hastalığından muzdarip insanlar için çok önemli olan vücudun kan şekeri seviyesini kesin olarak düzenlediği gösterilmiştir. Vücutta insülin ve glikoz dengesini koruyarak, kan şekerinin ölümcül olabilecek ani düşmeleri veya çıkmalarını önleyebilir.

Cilt bakımı
Kuşburnunun büzücü etkisi cildi elastik tutar, bu yüzden kırışıklıklar oluşmaz. Kusurları kolayca giderir, yanıkları ve izleri iyileştirir, cildin daha genç ve canlı görünmesini sağlar.

İltihap tedavisi
Düzenli olarak kuşburnu alımı, karaciğer tarafından üretilen ve iltihaplanmadaki artışla birlikte konsantrasyonda artış gösteren bir madde olan C-reaktif protein seviyelerini azaltabilir. Ayrıca, kuşburnunun antienflamatuar özellikleri de kıkırdak erozyonunun önlenmesine yardımcı olur.

Kemik sağlığını geliştirir
C vitamininin en önemli rollerinden biri, kolajen üretimindeki önemli rolüdür. Kolajen, kuşburnunda bulunan diğer önemli minerallerle birlikte, kemik mineral yoğunluğunu koruyarak yaşlanmaya bağlı osteoporozun önlenmesine yardımcı olabilir.

Artrit
Bazı çalışmalar kuşburnunun osteoartrit (aşınma ve yıpranma artriti) ve romatoid artrit (otoimmün bir artrit şekli) semptomlarının tedavisine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

KABIZLIK ÇEKİYORSANIZ…
Birçok hastalığa fayda sağlayan kuşburnunun içeriğindeki pektin, laktasif etkiye sahiptir. Yani bağırsakların fazla çalışmasından ötürü ortaya çıkacak ishal benzeri etki yaratıyor. Böylece düzenli tüketildiğinde kabızlığı gideriyor ve sindirimi kolaylaştırıyor. Bağırsak parazitlerini düşürür.

NOT: Kuşburnunun yoğun olarak kullanımında bulantı, kusma, baş ağrısı, mide ekşimesi ve uykusuzluk gibi bir takım yan etkileri de tespit edilmiştir. Onun için Kuşburnu aşırı şekilde tüketilmemeli ve hatta kullanımıyla ilgili doktorunuza danışmakta da fayda vardır.

Kuşburnu çayı
İyi bir kuşburnu çayı hazırlamak için yarım litre kaynamış su içine iki yemek kaşığı kurutulmuş ve ezilmiş kuşburnu atmanız yeterli olacaktır. Ateşin üzerinden alıp 10 dakika sonra keyifle içebilirsiniz. Farklı tatlar elde etmek için bir çay kaşığı kuru nane veya benzeri baharat ekleyebilirsiniz.

Ancak kuşburnu çayı hazırlanırken dikkat edilmesi gereken nokta kuşburnu meyvesinin çok uzun süre yüksek ısıya maruz bırakılmaması. Çünkü yüksek ısıda kuşburnunun içindeki vitaminler kaybolur ve besin değeri azalır.

Diğer bir husus da alüminyum tencere kullanılmamasıdır. Alüminyum ile temas eden kuşburnu bünyesindeki C vitaminini kaybedebilir ve ayrıca bu şekilde hazırlanan kuşburnu çayının rengi de istenildiği gibi olmayabilir.

Kuşburnu çayını sade içebileceğiniz gibi bal ya da şeker ile tatlandırarak ya da tarçın, karanfil veya elma ile birlikte bir kış çayı hazırlayarak da tüketebilirsiniz.

Kuşburnu Reçeli Nasıl Yapılır?
Kuşburnu reçeli eşsiz tadıyla ve çok hoş kokusuyla inanılmaz ve kolay yapılan bir reçeldir.

MALZEMELER:
1 kilo kuşburnu, 1 kilo toz şeker, Yarım limon, Su

YAPILIŞI:
1. Taze kuşburnu meyvelerini ikiye bölerek içlerinden çekirdeklerini çıkarın.
2. Temizlemiş olduğunuz kuşburnu meyvelerini su altında güzelce yıkayın.
3. Temizlenmiş olan kuşburnu meyvelerini yeteri miktar su eşliğinde 20 dakika haşlayın.
4. Kuşburnu meyveleri yumuşamış olacaktır. Suyunu süzün ve kuşburnu tanelerini süzgeçten geçirin.
5. Eğer taneli kuşburnu reçeli istiyorsanız, kuşburnu meyvelerini haşladıktan sonra süzgeçten geçirmenize gerek yoktur.
6. Kuşburnunu reçel tenceresine alın. İçerisine şeker ve limon suyunu ilave edin.
7. Ocağı orta ateşe getirerek kuşburnu reçelinizi yaklaşık 10 dakika boyunca kaynatın.
8. Reçeliniz istediğiniz kıvama gelince ocaktan alın. Kuşburnu reçelini uzun süre kaynatırsanız C vitamini değeri çok fazla yok olur. O nedenle, uzun süre kaynatmaktan kaçının.
9. Kuşburnu reçelini temiz kavanozlara dökün ve kapağını kapatarak ters çevirin.

Soğuyan kuşburnu reçelinizi kuru, nemsiz ve serin bir ortamda muhafaza etmeye özen gösterin. Buzdolabında da saklayabilirsiniz. Afiyet olsun.
Teilen
2020-10/01-Sayı-598
Takvim
metzgerei-marx
Schmidt Immobilien
limousine-service-ulm
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN