Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 598 - 01.10. - 05.11.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Yazar Buket Uzuner’den ‘Atiye’ dizisine intihal davası

Yazar Buket Uzuner Atiye dizisine intihal davası açtı: Davayı kazanmak, tüm edebiyatçılarımıza emsal olacak.

 
Yazar Buket Uzuner, yapımcılığını OG Prodüksiyon’un üstlendiği, Netflix yapımı “Atiye” dizisi hakkında İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde intihal davası açtı. Açılan davanın gerekçesinde “Tabiat Dörtlemesi” olarak bilinen ‘Su’, ‘Toprak’, ‘Hava’, ‘Ateş’ adlı romanlarında ana karakter olan “Defne Kaman” ve anneannesi “Umay Nine”nin dizide izinsiz ve sözleşmesiz kullanıldığı belirtildi.

Buket Uzuner davasının kişisel olmadığını ve tüm edebiyatçıların emeklerine sahip çıkmak için harekete geçtiğini belirterek, bu davanın Türkiye’de yaygın olan edebi intihaller için bir örnek teşkil edeceğini ve bundan sonra fikir hırsızlığının zorlaşacağını umduğunu belirtti.

Uzuner, bir metin paylaşarak, “Bilindiği gibi bir roman ve senaryonun temeli onun ana karakterleridir ve olayların akışı yoğunluklu olarak ana karakterlerin belirlediği bir yolda gelişir. Bu gerek edebiyatçılar gerek senaryo, film ve dizi sektöründe çok iyi bilinen bir teknik konudur. Atiye dizisinin senaryosu, Buket Uzuner’in “Defne Kaman’ın Maceraları” ‘Toprak’ romanının ana karakterleri üzerine farklı adla kurulduğu için Atiye dizisi yazarın ‘Su’, ‘Hava’ ve aynı serinin yazmakta olduğu ‘Ateş’ adlı eserlerine karşı da bir fikrî hak ihlalidir. Atiye dizi senaryosundan Buket Uzuner’de izinsiz ve habersiz alınan (arkeolog, anne, kız kardeş gibi) ana ve yan karakterler (bunların adları değiştirilmiş) olayın örgüsü ve gidişatı çıkarıldığında geriye ATİYE diye bir dizi kalmamaktadır. Burada bir açık ve net bir intihalden ziyade Buket Uzuner’in sevilen romanının ustaca değiştirilerek işlenmesi ve bundan bir senaryo çıkarılması söz konusudur. Buna rağmen yapımcılar kamuoyunu yanıltamamışlar ve kamuoyu bu dizinin ‘TOPRAK’ romanı ve dörtlemenin karakterleri ve konusunun değiştirilerek işlenmesi olduğunu farkına varmış ve bunu sosyal medyada dile getirmiştir” ifadelerini kullandı.

Netflix’ten ya da OG Prodüksiyon’dan ise henüz konuya ilişkin açıklama gelmedi.

(duvar)
Teilen
2020-10/01-Sayı-598
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN