Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2021 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 608 - 19.07. - 19.09.2021 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2021 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2021/22
 
 
Tatil 2021/22
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

DİDF: Kamu emekçileriyle dayanışma içindeyiz!

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu tarafından yapılan açıklamada “DİDF olarak kamu emekçilerinin ileri sürdükleri haklı talepleri ve uğruna verdikleri mücadeleyle dayanışma içindeyiz.” dendi.

Merhaba Haber Merkezi 
Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) tarafından yapılan açıklama şöyle:
Kamu emekçileriyle dayanışma içindeyiz!
Federal ve yerel düzeyde çalışan 2,3 milyon kamu emekçisinin ücret toplu sözleşme görüşmelerinde bir ilerleme kaydedilmedi. 1 Eylül ve 19-20 Eylül’de yapılan görüşmelerde kamu patronları sendikanın ileri sürdüğü tüm talepleri reddettiler. Özellikle korona salgını günlerinde kamusal yaşamın kesintiye uğramaması, vatandaşların sağlık vb. alanlardaki ihtiyaç ve gereksinimlerini karşılamak için kendi sağlıklarını tehlikeye atarak görevlerini yerine getiren kamu çalışanlarının bütün bir toplum için ne kadar önemli iş yaptıkları çok iyi görüldü.

Kamu emekçilerinin ücretleri yıllardır özel sektörün çok gerisinden geliyor. Ücret artışı, çalışma sürelerinin kısaltılması ve koşullarının iyileştirilmesi talepleri sürekli “şimdi zamanı değil, devlet kasaları boş” denilerek geri çevrildi.
ŞİMDİ TAM ZAMANI!

Kamu işverenleri özel sektörde olduğu gibi ekonomik ve sağlık krizini fırsata çevirmeye çalışıyorlar. Ücretlerinin yüzde 4,8 artmasını talep eden kamu çalışanlarına, “kasalar boş” diyorlar.

Krizden etkilenen tekelleri kurtarmak üzere devletin kasalarını sonuna kadar açan (1,3 trilyon Euro) sermaye yanlısı politikacılar, kiralarını, taksitlerini ödemekte zorlanan kamu emekçilerinin haklı talepleri karşısında “şimdi zamanı mı” diye soruyorlar. Neredeyse tüm basın organları kamu emekçilerini ılımlı olmaya, “toplumla dayanışma” adına ücret talebinden vazgeçmeye çağırıyor.

Devlet kasaları boş değil: Geride bıraktığımız yıllarda devletin vergi gelirleri sürekli arttı. 2010 yılında 530,6 milyar Euro olan toplam vergi geliri 2019 yılına kadar yüzde 50 dolayında artarak 799,3 milyar Euro’ya çıktı. Fakat devletin kamu emekçilerine veya kamu alanına yönelik harcamaları da bu kadar arttı mı diye bakıldığına bunun böyle olmadığı görülecektir. Artan vergi gelirleri sermayeyi kurtarmak üzere kullanmak yerine başta kamu emekçilerinin haklı taleplerini karşılamak ve kamu hizmetlerini güçlendirmek üzere kullanılmalı!

Federal İstatistik Dairesi, 22 Eylül günü Almanya’daki brüt ücretlerin bu yılın ikinci çeyreğinde ortalama yüzde 4,7 düştüğünü açıkladı. Yani “kamu emekçileri sadece bu yılın ücret kayıplarını telafi edecek düzeyde ücret zammı istiyorlar” demek hiçte yanlış olmaz.
DAYANIŞMA İÇİNDEYİZ!

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu DİDF olarak kamu emekçilerinin ileri sürdükleri haklı talepleri ve uğruna verdikleri mücadeleyle dayanışma içindeyiz. Tüm emekçileri kamu emekçilerinin verdikleri mücadele ile dayanışmaya, destek vermeye çağırıyoruz. Alkışla ne kira ödenir ne de karın doyar!
DİDF YÖNETİM KURULU
Teilen
2020-10/01-Sayı-598
Takvim
metzgerei-marx
Schmidt Immobilien
limousine-service-ulm
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN