Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2021 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 608 - 19.07. - 19.09.2021 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2021 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2021/22
 
 
Tatil 2021/22
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

AvEG-Kon 8. Kongresi başarıyla sonuçlandı

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon), geçtiğimiz günlerde Almanya'nın Aachen kentinde gerçekleştirdiği 8. kongresinin sonuç bildirgesini açıkladı.

Merhaba (Aachen) 
Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon), 12-13 Eylül 2020 tarihlerinde Belçika, Hollanda, Almanya, İsviçre, Fransa, İngiltere ve Avusturya'dan delegelerin katılımı ile Almanya'nın Aachen kentinde gerçekleştirdiği 8. kongresinin sonuç bildirgesini açıkladı.

Kongrede, emperyalist devletler arası çelişki ve çatışmaların yeni tip koronavirüs Covid-19 pandemisi döneminde daha fazla açığa çıktığını ve bu çatışmaların doğanın talanı, ekolojik yıkım, bulaşıcı hastalıkların yaygınlaşması, kadına yönelik şiddetin artışı vb. ile daha fazla yansıdığı belirtilen kongrede artan mücadele konularına dikkat çekildi.

"Kapitalizme ve ırkçılığa karşı mücadeleyi büyüt" şiarıyla gerçekleştirilen AvEG-Kon kongresinin sonuçları şöyle:

AvEG-KON 8. KONGRE SONUÇ BİLDİRGESİ
Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon) olarak, 12-13 Eylül 2020 tarihlerinde Belçika, Hollanda, Almanya, İsviçre, Fransa, İngiltere ve Avusturya’dan delegelerin katılımı ile Almanya’nın Aachen kentinde 8. Kongremizi başarıyla gerçekleştirdik.

Devrim ve sosyalizm mücadelesinde ölümsüzleşenler için yapılan saygı duruşunun ardından seçilen divanın yönettiği kongreye, dost kurumlardan AGEB, ADHK, KKP, ADDKI görüntülü ve yazılı mesajlarıyla, KCDK-E ve Young Struggle katılım sağlayarak, kongreyi selamladı.

Dünya çapında emperyalist devletler arası çelişki ve çatışmaların Covid 19 pandemisi döneminde daha fazla açığa çıktığını ve bu çatışmaların doğanın talanı, ekolojik yıkım, bulaşıcı hastalıkların yaygınlaşması, kadına yönelik şiddetin artışı vb. ile daha fazla yansıdığı belirtilen kongrede artan mücadele konularına dikkat çekildi.

“Kapitalizme ve Irkçılığa karşı mücadeleyi büyüt” şiarıyla gerçekleştirilen kongrede canlı tartışmalar yapılarak, önümüzdeki dönem çalışmaları için perspektifler oluşturuldu. Kapitalizmin içerisine girmiş olduğu yapısal kriz koşullarında artan saldırılara karşı, mücadele görevlerine işaret edilen kongremizde şu sonuçlara ulaşıldı:

Covid 19 pandemisi döneminde insan ve doğa merkezli olmayan kapitalist sistemin işçi ve emekçiler nezdinde daha fazla teşhir olduğunun altını çizdi. İşçi ve emekçilerde kapitalist sisteme karşı büyük bir öfkenin biriktiği vurgulanarak dünyada ve Avrupa ülkelerinde gelişen halk isyanlarına dikkat çekildi. Salgın süresince Avrupa ülkelerinde ırkçılık ve kadına yönelik şiddetin arttığı tesbiti yapılan kongrede mücadeleyi büyütmek için daha iradi ve planlı bir çalışma ile politik mücadelenin çapını büyütme perspektifleri oluşturdu.

Faşist şeflik rejiminin Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da işçilere, emekçilere, yurtsever ve sosyalistlere karşı artan baskı, saldırı, gözaltı, tutuklama saldırılarına, Kürt halkına yönelik saldırılara, Güney Kürdistan ve Rojava’ya yönelik gerçekleştirilen işgal saldırılarına dikkat çekerek Türkiye ve Kürdistan’daki politik mücadelenin gündemleriyle ilişki kurmanın zorunluluğunun altını çizdi.

Türkiye, Kürdistan ve Avrupa coğrafyasında yaşanan devrimcilere ve antifaşistlere yönelik polis şiddetini ve devrimci mücadelenin kriminalize edilmesini kınayarak, son günlerde Almanya’da Rote Aufbau, Türkiye ve Kürdistan’da Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Halkların Demokratik Partisi ve diğer devrimci ve antifaşist güçlere yapılan saldırılara karşı ezilenleri dayanışmaya çağırdı.

Kapitalizmin içerisine girmiş olduğu kriz nedeniyle toplumsal cinsiyet çelişkisinin daha fazla büyüdüğünü, bu nedenle kadına yönelik şiddetin yükselişe geçtiğinin altını çizerek mücadele perspektifleri oluşturdu.

21. yüzyılın aynı zamanda kadın devrimi yüzyılı olduğu bilincinden hareketle; kadın özgürlük mücadelesinin politik gündemleriyle etkin ilişkilenmeye, süreklileşmiş kadın kitle çalışmasını yürütme, takvimi ve hedefleri özel örgütlenmiş çalışma perspektifini önüne koyma kararı alırken, aynı zamanda LGBTİ+ların yaşadığı baskı ve ikincilleştirmeye karşı mücadele kararları aldı.

Avrupa’da ve Türkiye’de sürmekte olan kadınların İstanbul Sözleşmesine sahip çıkma mücadelesini selamlayan kongremiz, İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükte tutulması için Avrupa’da Macaristan ve Polonya başta olmak üzere Türkiye’de süren kadın direnişine karşı tüm kitlesine duyarlılık çağrısı yaptı.

Avrupa’da yükselişe geçen ırkçılığa karşı mücadeleyi büyütmek için, yerli ve göçmen örgütleri ile mücadele birlikleri kurulması, var olan platformlar içerisinde daha fazla etkinleşme çağrısı yaptı.

Avrupa’da yaşanmakta olan AKP-MHP-Saray güdümlü ırkçı ve cihatçı saldırılara karşı tüm antifaşist göçmen kitlelerini birlik olmaya, bu saldırılara karşı birleşik mücadeleyi büyütmeye davet etti.

Hanau’da ırkçı saldırı sonucunda yaşamını yitiren Ferhat Unvar, Gökhan Gültekin, Hamza Kurtović, Said Nesar Hashemi, Mercedes Kierpacz, Sedat Gürbüz, Kaloyan Velkov, Vili Viorel Păun, Fatih Saraçoğlu’yu saygı ile anar. Hanau katliamı ve bu gibi ırkçı saldırıların tekrarlanmaması için göçmenleri ırkçılığa ve kapitalizme karşı örgütlenmeye çağırır.

Kamplarda yaşayan mültecilerin yaşadığı sorunlarla ilgili politikalar oluşturmayı, federasyonlarımıza bağlı derneklerin bulundukları alanlarda mülteci kamplarında yaşayan göçmen işçi ve emekçilerle ilişkiye geçilmesini, politik çalışmalar örgütlemesini önüne görev olarak koydu.

Moria’da insanlık dışı koşullarda yaşamak zorunda bırakılan ve bu koşulların neticesinde büyük bir yangınla kaldıkları yerden de olan mültecilerle tüm güçlerini dayanışmaya çağırır.

Mültecilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve uluslararası hukuk kapsamındaki haklarını kullanabilmeleri için tüm göçmen ve yerli anti-faşist, demokrat ve sosyalist güçleri harekete geçmeye davet eder.

15 yıllık mücadele tarihi ile yönünü geleceği kazanmaya dönen konfederasyonun ülke ve şehirlerdeki örgütlülüğünü yeni üyeler kazanarak, örgütsel sistemini daha fazla güçlendirerek, kurumsallaşma çalışmalarında daha yüksek bir irade açığa çıkartarak ilerlemesi gerektiğinin altını çizdi.

Göçmen işçiler arasında planlı, sistemli bir çalışma yürütmenin zorunluluğuna işaret ederek, pilot bölgeler oluşturarak çalışma yürütmeye, işçi sınıfı içerisindeki örgütlülüğünü büyütmek için, işçi kurultayı, işçi toplantıları gibi araçların kullanılması gerektiği belirtildi.

İnançlar temelinde örgütlenmiş, yerel örgütlerle birlikte çalışma, bu örgütlerin içerisinde çalışma yürütme görevini önüne koyması gerektiğini belirtti.

Geleceği kazanmanın gençliği kazanmaktan geçtiğinin altını çizerek, gençliği kazanmaya yönelik ajitasyon, propaganda çalışmalarının özel örgütlenmesi, sosyal medya araçlarıyla daha güçlü ilişki kurulması konusunda kararlar aldı. Ekoloji mücadelesinin artan önemini ortaya koyarak önümüzdeki dönem ekoloji çalışmasına daha fazla yönelmenin zorunluluğunu belirtti.

Ekonomik kriz sonucu iş ve yaşam koşulları daha fazla kötüleşen işçi ve emekçilere dönük çalışma yürütülmesi kararını aldı.

AvEG-Kon’a bağlı federasyonların politik çalışmaların yanı sıra sosyal, sanatsal, kültürel çalışmalar yürütmesi, teşvik etmesi gerektiğinin altını çizdi.

AvEG-Kon’a bağlı federasyonların yerel politik gündemlerle daha güçlü bağ kurması, yerli dillerde bildiri ve yayınların çıkarılmasının teşvik edilmesi ve denetlenmesi kararını aldı.

Federasyonlara bağlı derneklerin üye kitlemizle bağlarını güçlendirecek politik, örgütsel, çalışmaların yoğunlaştırılması için sürükleyici olunmalıdır.

Dönemin ruhuna uygun yeni örgüt biçimleri, yeni araçlar yaratmada daha yaratıcı ve atak davranılmalıdır.

Federasyonlara bağlı kentlerde yeni kurumlar açma hedefi ile hareket edilmesine AvEG-Kon öncülük etmelidir.

Konseyde kolektif işleyişin gerçekleştirilmesi için her bir konsey üyesi etkinleşmeli, ülke federasyonlarıyla daha etkin denetim ilişkisi kurulmalıdır.

Sendikalar, dernekler, demokratik kitle örgütleri içerisinde çalışma yürüterek, daha geniş kitleleri harekete geçirilmelidir.

Web TV geliştirilerek sürdürülmeli, sosyal medya araçlarını daha etkin kullanmak için özel örgütlenmeler yaratılmalıdır. Web TV ve sosyal medyanın konfederasyonumuza bağlı dernek üye ve kitle ilişkilerimiz tarafından daha etkin kullanılmalıdır.

Etkin tartışmaların yapıldığı AvEG-Kon 8. Kongremizde konsey ve denetim kurulunun seçilmelerinin ardından yapılan kapanış konuşmasında, daha güçlü bir AvEG-Kon için her bir üyenin görev ve sorumluluklarına işaret edilerek, özneleşme çağrısı yapıldı.

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon)
8. Kongresi
12-13 Eylül, Aachen
Teilen
2020-10/01-Sayı-598
Takvim
metzgerei-marx
Schmidt Immobilien
limousine-service-ulm
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN