Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 598 - 01.10. - 05.11.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Fransa’da bir hastaneye "yabancı ayrımcılığı" suçlaması

AA (Paris) 
Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan bir çocuk hastanesinin, işe alımlarda Afrika, Karayip ve Kuzey Afrika kökenlilere karşı ayrımcılık yaptığı iddia edildi.

Mediapart’ın özel haberine göre, Robert-Debre Üniversite Hastanesinde haziran ayından bu yana, yönetimin son 10 yılda çok az sayıda Afrika, Karayip ve Kuzey Afrika kökenli çalışan aldığı konusu gündemde.

Yaz ayları boyunca hastanenin koridorlarına, söz konusu suçlamaların yer aldığı isimsiz broşürler bırakıldı, hastane yönetimine elektronik postalar atıldı.

15 birimde doktorlar dışındaki sağlık çalışanlarının çalışma çizelgelerini inceleyen hastane çalışanlarının oluşturduğu "Equal Caregivers" adlı kolektif, 1100 düzenli çalışandan sadece 135’inin (yüzde 12,2) Avrupa kökenli olmadığı, ayrıca son 10 yılda sadece 10 Avrupa dışı kökenli kişinin işe alındığı sonucuna ulaştı.

Mediapart’ın ulaştığı Afrika kökenli Fransız vatandaşı bir çocuk bakımı asistanı, yıllardır hastanede geçici işçi olarak çalıştığını belirtti.

Adını açıklamak istemeyen asistan, her yıl en az 4-5 defa kalıcı işler için açılan boş pozisyonlara başvurduğunu ancak insan kaynakları yöneticisinin, başvurularını sürekli göz ardı ettiğini aktardı.

Yaklaşık 4 yıl önce, hastanede açılan bir pozisyon için adını kulağa daha Fransızca gibi gelen bir ad ile değiştirerek özgeçmiş yolladığını ifade eden asistan, insan kaynakları yöneticisinin kendisini iki gün içinde bir iş mülakatına davet ettiğini dile getirdi.

Asistan, işten atılmaktan korktuğu için başka iş bulduğunu söyleyerek mülakata gitmediğini aktardı.

Hastane yönetimi iddiaları reddediyor
Hastane yönetimi iddiaları reddetse de güvensizliği aşamadı.

Diğer yandan hastanenin bağlı olduğu Assistance Publique – Hôpitaux de Paris (AP-HP) Vakfı, 21 Eylül’de iddialarla ilgili hakaret davası açtı.

AP-HP yaptığı basın açıklamasında, Equal Care tarafından toplanan verilerin uydurulduğunu, Robert-Debre Hastanesinde çalışanların etnik verilerinin bulunmadığını bildirdi.
Teilen
2020-10/01-Sayı-598
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN