Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 597 - 10.09. - 01.10.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

DİDF: Eğitimde yaşanan eşitsizliğe karşı acil önlemler alınsın!

Okulların art arda yeniden öğrenime açıldığı Almanya’da, koronavirüsün büyük bir eşitsizliği açığa çıkardığına dikkat çekildi...

Merhaba Haber Merkezi 
Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) tarafından yapılan açıklama şöyle:

Eğitimde yaşanan eşitsizliğe karşı acil önlemler alınsın!
Almanya’da yeni eğitim dönemi, eğitim alanında yaşanan sorunlara yenileri eklenerek başladı. Kovid-19 salgını hayatımızın her alanında olduğu gibi okulları, çocuklarımızın eğitimini, eğitmenlerin ve öğretmenlerin çalışma koşullarını da ciddi bir şekilde etkiledi. 13 Mart’tan bu yana Almanya’nın hiçbir eyaletinde normal eğitim müfredatı uygulanamadı. Kovid-19 virüsünün yaygınlaşmasını engellemek için çocukların evde kalması, okulların kapalı tutulması, özellikle ekonomik geliri düşük olan ve göçmen kökenli ailelerin çocuklarının eğitim alanında yaşadığı sorunların daha da büyümesine neden oldu. Başlatılan dijital eğitim, eğitimde yaşanan adaletsizliği daha fazla açığa çıkardı. Birçok aile çocuklarına ders yardımı sunabilme imkanına sahip olmadığı gibi, kimi aileler bilgisayar ve internet olanaklarına da sahip değil. Birçok çocuğun ayrı odası olmaması nedeniyle evde ders çalışma olanağı yok. Bu süreçte okulların önemli bir kısmının sınırlı teknik olanaklarla donatıldığı görüldü. Birçok öğretmen özel bilgisayarları aracılığıyla dijital eğitim vermeye çalıştı.

EŞİTLİKÇİ BİR EĞİTİM SİSTEMİ!
Alman eğitim sistemi eyaletlere göre kısmi farklılıklar arz etse de, çocukların sosyal konumları üzerinden elemeyi teşvik eden bir anlayış üzerine kurulu. Bu sistem hem uluslararası eğitim kurumları hem de Eğitim ve Bilim Sendikası(GEW) gibi demokratik kurumlar, okul aile birlikleri ve öğrenci temsilcilikleri tarafından senelerdir eleştirilmekte. Alman eğitim sisteminin her çocuğa eşit olanak tanımadığı, yoksul ve zengin farkının eğitim sisteminin esasını oluşturduğu eleştirilerinin doğruluğu bu dönemde daha açık bir şekilde görüldü. Her çocuğun eşit olanaklara sahip olabilmesi için bu sistemin değişmesi gerekir.

OKULU TERK EDEN ÇOCUK SAYISI ARTIYOR
Temmuz ayında yayınlanan eğitim raporuna göre, 2013’den bu yana diploma almadan okulu terk eden çocukların sayısı düzenli şekilde artmakta. İşçi, emekçi, göçmen kökenli ailelerin çocukları arasında okulu terk edenlerin oranı daha fazla. Kovid-19 öncesi de işçi ve emekçi çocuklarının okul bitirme, üniversiteye ya da yüksek bir okula gidebilecek diploma alabilme oranları çok düşüktü. Kovid-19’la birlikte ortaya çıkan ve var olan sorunların artmasına karşı tüm eyaletlerde acil önlemler alınmalıdır. Aksi takdirde çocuklarımızın geleceği daha karanlık olacaktır.

ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ İÇİN
Çocukların okullarda birlikte öğrenmelerinin yerini ne dijital eğitim ne de tek tek ders yardımları alabilir. Okulda eğitim olanakları her şart altında yaratılmalı, ancak hiç kimsenin sağlığı da tehlikeye atılmamalıdır. Bilim insanlarının Kovid-19 konusundaki araştırmaları tam bir sonuca ulaşmadan, okula gidecek her çocuğun Kovid-19’dan korunması için azami önlemler alınmalıdır. Birçok eyalette Eğitim ve Bilim Sendikası ve okul aile birlikleri hükümete sağlık önlemleri eşliğinde, daraltılmış sınıflara geçilmesi önerisinde bulunuyor. Biz de bu öneriyi destekliyoruz.

Eyalet hükümetleri ve merkezi hükümetin çocuklarımızın sağlığını tehlikeye atmadan daraltılmış sınıflarda eğitim koşullarının yaratılması için acil bütçe ayırmasını, koşulların yaratılmadığı yerlerde çocukların sağlığının tehlikeye atılmamasını talep ediyoruz.

Yaşanan sorunlar dikkate alınarak, derhal yeterli öğretmen, eğitmen ve personel alınmalı, her çocuğun bilgisayar ve internete sahip olabilmesi için, okulların teknik donatımı ve mekanlarının eksiği acil giderilmelidir. İhtiyaç duyan her işçi ve emekçi çocuğuna ders yardımı yapılmalı, göçmen aileler eğitim sistemi ve yaşanan sorunlar konusunda bu dönemde daha fazla bilgilendirilmelidir.

Eyalet hükümetlerine ve federal hükümete çağrımız: Sadece işverenlere değil, çocukların geleceği içinde acil bütçe ayrılsın!

BİRLİĞİMİZİ GÜÇLENDİRELİM!
Alınacak bu ve benzeri önlemlerle işçi ve emekçi çocuklarının yaşadığı sorunlar, biraz da olsa, azaltılabilir. Bunun için birliğe, beraberliğe ve mücadeleye ihtiyacımız var. Başta öğretmenler olmak üzere, eğitmenleri, sosyal danışmanları, aileleri bir araya gelmeye, sorunlara karşı çözüm önerileri oluşturmaya davet ediyoruz. Tüm çocukların daha iyi eğitim olanaklarına sahip olması için mücadele eden Eğitim ve Bilim Sendikası’nın çalışmalarını, kampanyalarını desteklemeye çağırıyoruz.

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu olarak, çocuklarımızın eğitim ve meslek alanında yaşadığı sorunların çözümü için katkı sunacak herkesi, derneklerimize bekliyoruz.

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Yönetim Kurulu
Teilen
2020-09/01-Sayı-597
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN