Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 597 - 10.09. - 01.10.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

AB, Sırbistan-Kosova meselesinin bir an önce çözülmesinden yana

AB'nin Sırbistan-Kosova Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak: "Diyalog sürecin uzatmak için bir sebep yok, ama bu süreç için gerekli zamanı da vermek zorundayız"

AA (Bled) 
Avrupa Birliği'nin (AB) Sırbistan-Kosova Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak, iki ülke arasındaki meselenin bir an önce kapsamlı bir çözüme kavuşturulmasını istediklerini ifade etti.

Slovenya'da düzenlenen 15. Bled Stratejik Forumu'nda konuşan Lajcak, diyalog sürecinin çok daha dinamik bir hal alacağını belirterek, kapsamlı bir çözüm için tarafların ayda birkaç kez Brüksel'de buluşacağını aktardı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile Kosova Başbakanı Avdullah Hoti'yi de sürecin dinamikleştirileceği konusunda bilgilendirdiğini aktaran Lajcak, Sırbistan ile Kosova arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin bir süreç olduğunu vurguladı.

Lajcak, kapsamlı bir çözüm için belli bir süre zarfı olmadığını, ancak bu süreci uzatmanın da gereksiz olduğunu ifade ederek, "Eğer belli bir süre belirlerseniz o zaman bu işimizi de etkileyecektir. Uzatmak için bir sebep yok, ama bu süreç için gerekli zamanı da vermek zorundayız." ifadelerini kullandı.

Bu hafta ABD'de yapılacak Sırbistan-Kosova görüşmesine de değinen Lajcak, bu görüşmenin tarihi ve amacı konusunda önceden bilgilendirilmediklerini belirterek, ABD'deki bazı kaynaklardan bu görüşmenin yalnızca ekonomik meselelerle ilgili olduğunu öğrendiklerini söyledi.

Lajcak, AB'nin diyalog sürecinde 2011'den beri arabuluculuk yaptığını anımsatarak, bu sürecin iki tarafın da Avrupa geleceği ile bağlantılı olduğuna dikkati çekti.

Balkanlar'ın Avrupa hikayesinin ve genişleme sürecinin bir parçası olduğunu belirten Lajcak, AB'nin zaman zaman Balkanlar'a yaklaşımında bazı hatalar olduğu sözlerine ekledi.

Sırbistan-Kosova meselesi ve diyalog süreci
Kosova, 2008'de sömürgeci Sırbistan'dan ayrılıp bağımsızlığını ilan etse de Sırbistan Kosova'yı hala kendi toprağı olarak görmeye devam ediyor.

Kosova, 100'den fazla ülke tarafından bağımsız bir devlet olarak tanınmasına rağmen Sırbistan ile Kosova arasındaki gergin ilişkiler sık sık gerilimi de tırmandırıyor.

İlişkilerin normalleşmesi amacıyla AB arabuluculuğunda 2011'de başlatılan diyalog süreci, son olarak Kasım 2018'de kesintiye uğramış, geçen temmuz ayında ise Brüksel'de yapılan toplantı ile yeniden başlatılmıştı.
Teilen
2020-09/01-Sayı-597
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN