Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 597 - 10.09. - 01.10.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Yeni Zelanda’da seçimler salgın nedeniyle ertelendi

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, 19 Eylül’de düzenlenmesi planlanan genel seçimlerin korona virüsü vakalarındaki ani yükseliş nedeniyle bir ay ertelendiğini duyurdu...

 
Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, 19 Eylül’de yapılması planlanan genel seçimlerin korona virüsü salgını nedeniyle 17 Ekim’e ertelendiğini açıkladı. Ardern, virüsle mücadeledeki başarısıyla seçim anketlerini önde götürmesine rağmen, muhalefetin çağrısıyla oylamayı ertelemeyi kabul etti.

Başkent Wellington’daki Yeni Zelanda Parlamentosu’nda basın toplantısı düzenleyen Ardern, Covid-19 kısıtlamalarının seçim kampanyalarını etkileyeceği ve bu nedenle muhalefet partilerinin de yaptıkları çağrıları değerlendirdiklerini belirterek, seçimlerin dört hafta ertelendiğini söyledi.

Salgın devam etse bile 17 Ekim’deki seçimlerin yeni bir tarih değişikliğine gidilmeden yapılacağını ifade eden Ardern, “Benim görüşüm, şu anda belirlenen tarihe sadık kalırız” dedi. Seçim tarihinin değiştirilmesi konusunda bütün parti liderlerinin görüşlerini dikkate aldığını ve genel görüşün ertelemenin gerekli olduğu yönünde çıktığını aktaran Ardern, “Adaletli ve iyi yönetilen bir seçim olmasını sağlamak istiyorum” ifadelerini kullandı.

MUHALEFETTEN KARARA DESTEK
Ana muhalefetteki Ulusal Parti lideri Judith Collins, alınan kararı “Yeni tarihi kabul ediyoruz” ifadeleriyle değerlendirirdi. Ertelemeyi memnuniyetle karşıladığını ve kısıtlamalardan dolayı birçok toplantıyı iptal etmek zorunda kaldığını söyleyen ACT Partisi lideri David Seymour da “Özgür ve adil bir seçim yapabilmek için, adayların halk içinde seçmenleri dinlemesi gerekiyor ve Auckland’da yaşayanlar evlerinden çıkamazken bu mümkün değildi” şeklinde konuştu.

DOKUZ YENİ VAKA KAYDEDİLDİ
Yeni Zelanda Halk Sağlığı Genel Direktörü Dr. Ashley Bloomfield, 26 binden fazla kişiye yapılan testlerde dokuz kişinin daha Covid-19’a yakalandığını bildirdi. Yeni vakalarla 78’e yükselen aktif vakalardan beşinin hastanede tedavi gördüğünü belirten Bloomfield, diğer hastaların otellerde karantinada tutulduğunu söyledi.

Ülkede 102 gün aradan sonra, 11 Ağustos’ta ilk kez yurt içi kaynaklı vakalara rastlanması üzerine, Yeni Zelanda’nın en büyük kenti Auckland’da üçüncü, ülkenin geri kalanında ise ikinci seviyeye yükseltilen tedbirler 26 Ağustos’a kadar yürürlükte kalacak. Yeni Zelanda’da Covid-19’a yakalandığı belirlenen toplam 1631 kişiden 1531’i iyileşirken, 22 kişi korona virüsü nedeniyle öldü. (AA)
Teilen
2020-09/01-Sayı-597
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN