Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 597 - 10.09. - 01.10.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Beyaz Rusya seçim hileleri protesto edildi

Avrupa’nın birçok merkezinde olduğu gibi, Almanya’nın Stuttgart şehrinde de Diktatör Lukaşenko protesto edildi.

Gül GÜZEL (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
26 yıldır Beyaz Rusya’yı yöneten diktatör Lukaşenko’dan kurtulmak isteyen halk, Avrupa’nın göbeğindeki bir ülkede protestoculara uygulanan şiddet, işkencenin kabul edilmeyeceğini, tutsakların derhal serbest bırakılması ve mağduriyet zararlarının ödenmesini talep ettiler.

‘’Support for Balerus’’ insiyatifi tarafından Schlossplatz meydanında, saat 18.00’de yapılan mitinge kadınların çok büyük bir çoğunlukla katılması izlendi. Beyaz- kırmızı giysi ve Balerus bayrak ve simgelerini taşıyan aktivistler, ellerindeki çiçek buketleri ve seçimlerde aday olup, şu an yurtdışında bulunan Svyatlana Tichanowkaya’nın posterlerini taşıdılar. Açık tutulan mikrofonda kent sakinlerinin de yaptıkları konuşmalarla, Beyaz Rusya’lıların, Beyaz Rusyalılarla kavga edip, düşman olmalarını ve ülkelerini ikiye bölmelerini istemiyoruz. Ama seçimleri kaybeden Lukaschenko’nun sonuçları kaybettiğini kabul edip, yerini yeni başkanımız Tichanowkaya’ya bırakmasını istiyoruz. Seçimlerde yapılan hileleri protesto eden insanların yanındayız. Onlara yapılan tutuklama ve işkenceleri nefretle kınıyoruz. Bütün Avrupa ülkelilerden destek ve dayanışma bekliyoruz’’ şeklinde taleplerini dile getirdiler.

Beyaz Rusya üzerindeki baskıyı artırın çağrısı
Avrupa'da ise Belarus hükümetine yönelik eleştiriler giderek keskinleşiyor. AB dışişleri bakanları özel bir konferansta Minsk'teki liderliğe karşı yaptırımlar üzerinde anlaştılar.

Almanya Federal Dışişleri Bakanı Heiko Maas, görüşmelerin başlamasından önce, AB müzakerelerinin Lukashenko'ya net bir sinyal göndermesini beklediğini söyledi. "Avrupa Birliği olarak bugün Beyaz Rusya üzerindeki baskıyı önemli ölçüde artırmak istiyoruz" dedi. Amaç, seçim hilesi durumunda ve aynı zamanda göstericilere yönelik şiddet yönteminde de çok kötü bir görünüm sergileyen bireyleri özel olarak cezalandırmak gerekir. Maas, Lukashenko’ya şahsen yaptırım uygulanması konusunda beklenmesi gerekip gerekmediği konusunu şimdilik açık bıraktı.

Sözcüsüne göre, Şansölye Angela Merkel, Belarus'ta gözaltına alınan göstericilerin koşulsuz ve derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu. Şansölye, Berlin'de hükümet sözcüsü Steffen Seibert'in barışçıl gösteri yapan insanlara karşı acımasız şiddet kullanımını kınadığını söyledi. Merkel ise, tutuklulara kötü muamele edildiği yönündeki haberler karşısında şok olduğunu belirtti.

Beyaz Rusya(Balerus)da neler olmuştu
Belarus'taki 2020 cumhurbaşkanlığı seçimi 9 Ağustos 2020'de sona erdi. Seçmenler oylarını 4 Ağustos gibi erken bir tarihte kullanabildiler. Seçime Beyaz Rusya'da devam eden protestolar eşlik etti ve COVID-19 salgını gölgesinde de kaldı. 9 Ağustos’ta biten bu seferki Cumhurbaşkanlığı seçimi, sahte bir seçim olarak kabul ediliyor. Çünkü muhalif adayların tutuklanması da, seçimde manipülasyon olduğunu kanıtlayan bir neden olabilir. Seçimden sonra muhalefet adayı Svyatlana Zichanouskaya yurtdışına kaçtı. 13 Ağustos 2020 itibariyle günlük protestolarda yaklaşık 8 binden fazla kişi tutuklandı, 250 kişi yaralandı ve iki kişi öldü. Protestoculara karşı polisin bazen gerçek mermi kullandığı iddia ediliyor.
Teilen
2020-09/01-Sayı-597
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN