Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 597 - 10.09. - 01.10.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Irkçılığa ve yurt dışı edilmelere karşı isyan mitingi

Almanya’nın Stuttgart şehrinde yapılan mitingi, ‘’Freundeskreis Flüchtlingssolidarität, REBELL, Solidarität International, YDG-Neue demokratische Jugend, Deutsch-Iranische Solidarität, Flüchtlinge aus Afghanistan‘‘ adlı ST֒leri düzenledi.

Gül GÜZEL (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
Dr. Martin Luther King: "Bir hayalim var”

Irkçılığın olmadığı bir dünya hayali - bugün her zamankinden daha net duyulabilir: Washington'da ve dünyanın her yerinde, ünlü konuşmasının yıldönümünde birçok genç sokaklara döküldü ve kesin bir şekilde talep etti. Bu rüya sonunda gerçekleşecek. Martin Luther King'in oğlu burada toplumu değiştirmek için kimin meydan okuduğunu özetledi: "Hepimiz tarihin kahramanları olmalıyız!"

İnsanların sömürülmeden ve insanlar tarafından ezilmediği, Irkçı olmayan bir dünya için, birçok sivil toplum örgütü 28 Ağustos’ta miting düzenledi. Almanya’nın Stuttgart şehrinde, Oberen Schlossgarten meydanında saat 18.00 – 19.30 arası yapılan mitingi, ‘’Freundeskreis Flüchtlingssolidarität, REBELL, Solidarität International, YDG-Neue demokratische Jugend, Deutsch-Iranische Solidarität, Flüchtlinge aus Afghanistan‘‘ adlı ST֒leri düzenledi.

Yapılan konuşma ve kültür programıyla özellikle her ırk ve renkte çok sayıda insan bir araya geldi. ‘’Irkçılık dünyanın her yerindeki bölücüdür. Birbirimizi üstün ya da aşağı, iş ya da ev içinde rakip değil, yaşanmaya değer bir gelecek için mücadelede düşman değil müttefik olarak görmeliyiz.

"Böl ve parçala - böl ve yönet", sermaye siyasetinin mantığıdır. Dünyanın her yerinde çalışan insanlar kapitalizmi sorguluyor ve bir alternatif arıyor. Yöneticiler ise kapitalizmi alternatifsiz ve tarihin sonu olarak gösteriyor. Tüm medya aracılığıyla kitlesel olarak yayılan ve her kurtuluş mücadelesinin sadece ABD veya Türkiye'de değil, Almanya'da da kriminalize edilmesiyle ortaya çıkan anti-komünizm ile etkilenmemiz ve korkutulmamız isteniyoruz. Bunu da protesto etmek istiyoruz.

Dünyada 70 milyondan fazla insan mültecilik için kaçıyor ve kaçış nedenleri her geçen gün artıyor. Demokles'in sürgün kılıcı her gün çoğunu tehdit ediyor, ikinci veya üçüncü sınıf insanlar gibi muamele görüyor, kışlalarda tutuluyor, gözdağı veriliyor, perspektifsiz bırakılıyor. Almanya'daki ırkçı siyaset, en çok mülteci politikasında belirginleşiyor. Bu nedenle, sınır dışı edilmelere karşı mücadele, özellikle Baden-Württemberg eyaletinin başkentindeki mitingimizin odak noktasıdır’ ’denildi.

YGD’nin açıklaması
Almanya’da Kızıl ordu üyelerinin takip edilip, tutuklanmaları, Münih şehrinde 10 komünistin TKP-ML üyesi olarak suçlanıp, yargılanması; bir çok tutuklunun KZ köle kamplarında işçi olarak çalıştırılması bu ülkede hala komünistlikten korkulduğunun göstergesidir. Yalnız Almanya’da değil, Türkiye’de olduğu gibi devrimciler tutuklanıp, cezaevlerine atılıyorlar. Ama bu iki ülke arasındaki işbirliği bugünden ibaret değil, uzun bir tarihi var. Almanya’nın 1. Dünya savaşından beri süregelen ittifakla Türkiye’ye destekleri devam ediyor. Ortak çıkarlar doğrultusundan faşist Türkiye ile endüstri, silah ve askeri açıdan birlikte çalışmaları sürüyor. Yurtdışındaki devrimci ve aktivistler tespit edilip, devre dışı bırakılıyorlar. 2013’te Sakine Cansız ve iki arkadaşının Paris’te katledilmesi gibi. Almanya’da ırkçılığa ve anti komünistlere göz yumulurken, komünist ve devrimciler baskı altına alınmak isteniyor. Baskılar çoğaldıkça, işçilerin mücadelesi de artıyor. Onun için ırkçılığa karşı omuz omuza!, Faşizme geçit verme!

Yapılan konuşmalar arasında ayrıca yapılan müzik kültür programıyla devrimci marşlar söylendi. En son bölümde Martin Luther King’in ‘’Bir hayalim var’’ adlı sözüyle yapılan şarkı seslendirildi. Sürekli söylenen Yaşasın enternasyonal dayanışma, Faşizme karşı omuz omuza! Gibi sloganlarla miting sona erdi. Miting sürecinde, 1 Eylül Dünya Barış Günü eylemi için hazırlanan eyleme çağrı el ilanları da kent sakinlerine dağıtıldı.
Teilen
2020-09/01-Sayı-597
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN