Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 597 - 10.09. - 01.10.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Kemal Altun, bu yıl da Hamburg’da anıldı

1983’te Almanya’nın mülteci politikasını protesto için mahkemenin altıncı katından atlayarak hayatına son veren Kemal Altun, bu yıl da unutulmadı.

Merhaba Haber Merkezi 
Resim galerisi için tıklayın
23 yaşındaki Kemal Altun, 30 Ağustos 1983 tarihinde Berlin’deki iltica mahkemesinde, Türkiye’ye iade edileceğini anladığında idari mahkemenin altıncı katından atlayarak iade kararını ve Almanya’nın iltica politikasını protesto ve teşhir etmişti. O günden bu yana Kemal Altun başta Berlin olmak üzere her yıl Kassel ve Hamburg’da saygı ile anılmakta. Zira onun bu ölümcül tavrı karşısında kanlı ve karanlık 12 Eylül döneminde, Almanya’nın sığınma başvurularında bulunanları Türkiye’ye iade etme politikası ciddi değişiklikler geçirmek zorunda kalmıştı.

Ölüm yıldönümünde Hamburg’un Altona semtindeki Kemal Altun Platz’da düzenlenen bir etkinlikte dostları, demokrat çevrelerden duyarlı insanlar, festival havasında gerçekleşen bir şenlikle onu andılar. Etkinlikte onu, cesur tavrı ve protesto eylemini anan konuşmaların yanı sıra, mevcut yürürlükte olan iltica politikalarını da söz alan konuşmacılar masaya yatırdılar. Siyasi anma niteliğindeki göz doyuran etkinlikte birbirinden farklı müzik gruplarının dinletileri de büyük beğeni topladı.

Etkinliğin gerçekleşmesinde rol alanlardan Avrupa Postası gazetesi sahibi Adil Yiğit, 12 Eylül’den bu yana Türkiye’den Almanya’ya iltica etmek isteyenlerin ve bu akının hiçbir dönemde kesintiye uğramaksızın aralıksız devam ettiğini, bunun ciddi ve görmezden gelinemeyecek bir demokratik sorun olduğunu, günümüzde bile insanların binbir zorluklarla engelleri aşıp Almanya’ya gelmeye çalışarak iltica talebinde bulunduklarını, bunların çok azına iltica verildiğini, genç ve nitelikli vasıflılara öncelik tanındığını, gerçek anlamda politikayla uğraşıp uluslararası yasalarca iltica almayı hak edenlere red talebinin verildiğine kısaca değindi.
Teilen
2020-09/01-Sayı-597
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN