Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 597 - 10.09. - 01.10.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Devrimciler ırkçılığı lanetlendi, mültecilere sahip çıktı

Almanya’nın bir çok kentinde olduğu gibi, Ulm’da da ırkçılığa ve mültecilerle dayanışma amacıyla gösteri düzenlendi.

Merhaba (Ulm) 
Resim galerisi için tıklayın
Ulm’da Freundeskreis Flüchtlingssolidarität (Mültecilerle Dayanışma Dostluk Grubu), MLPD’nin Gençlik Örgütü REBELL ve Yeni Demokratik Gençlik (YDG) tarafından “Irkçılığa, antikomünizme ve mültecilerin yurt dışı edilmelerine karşı isyan” mottosuyla yapılan miting çağrısına MLPD, DKP, AGİF, ADHF, ATİF, Halk Cephesi, KON-MED gibi kurumlar da destek verdi.

Şehir merkezinde, yoğun yağmur altında gerçekleşen en işlek meydanı olan Münsterplatz’daki gösteride, ırkçılığa ve faşizme karşı net tavır konuldu. Atılan sloganlar ve yapılan konuşmalarda ırkçılık, faşizm, mültececi ve anti komünizm üzerine duruldu. Eylem tarihinin özellikle 28 Ağustos olarak seçilmesinin nedeni, 57 yıl önce, siyahilerin lideri Martin Luther King’in “Tarihi Washington Yürüyüşü” olarak açıklandı. Aynı mottoyla Almanya genelinde çok sayıda şehirde gerçekleştirilen gösterilere yoğun ilgi vardı.

Mitingte ayrıca Ebru Timtik anıldı. Ulm Demokratik Güçler Forumu olarak konuşan temsilci; başta Ebru Timtik olmak üzeri hayatını kaybeden tüm devrimciler için saygı duruşuna davet etti. Ardından Ebru Timtik'in faşizme karşı onurlu ve kararlı duruşu dile getirildi. Temsilci ayrıca "Bugün Avukat Ebru Timtik bedenen aramızdan ayrılmış olabilir, ancak onu ölümsüzleştiren o inanc dolu ve yol gösterici duruşu hiç bir zaman unutulmayacak" dedi. Konuşmasının ardından "Yaşasın enternasyonal dayanışma" sloganı atıldı.

Martin Luther King ve tarihi yürüyüşü
28 Ağustos 1963: Martin Luther King, “Bir hayalim var” dediği efsanevi konuşmasını yaptı. 1963 yılında Alabama'nın Birmingham şehrinde büyük bir yurttaşlık hakları kampanyası düzenledi, bütün güney eyaletlerinde siyahlara karşı ırk ayırımcılığının son bulması, daha iyi eğitim ve barınma imkânının sağlanması için eylemler düzenledi. 28 Ağustos 1963'te Martin Luther King tarihi "Washington Yürüyüşü"nü gerçekleştirdi ve 200.000 kişinin karşısında efsanevi "Bir hayalim var" konuşmasını yaptı.

Fotoğraflar: Konrad Sedding
Teilen
2020-09/01-Sayı-597
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN