Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 597 - 10.09. - 01.10.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Hanau katliamının 6. ayında tüm Almanya’da adalet çağrısı

Almanya’nın birçok kentinde Hanau katliamında yaşamını yitirenler yapılan etkinliklerle anıldı.

 
Resim galerisi için tıklayın
Almanya’nın Köln, Duisburg, Hamburg, Bielefeld, Stuttgart ve Heilbornn kentlerinde Hanau katliamının 6. ayında eylemler düzenlendi.

KÖLN
DİDF, Migrantifa, Young Struggle, Zora, İnternationale Jugend, Solidaritätsnetzwerk, Frauenkollektiv’in çağrısı ile yüzlerce kişi biraraya geldi. Keupstraße’da toplanan kitle Wiener Platz’a yürüdü. Eyleme Hanau katliamında, Solingen’de, Amerika ve Kürdistan’da ırkçılık sonucu katledilenler için saygı duruşu ile başladı.

Young Struggle ve AGİF adına yapılan konuşmada, Almanya’daki faşist örgütlenmeye dikkat çekildi, göçmenlere yönelik saldırılara sessiz kalınması eleştirildi, Oury Jalloh gibi cinayetlerde hala adalet bulunmadığı hatırlatıldı. Konuşmada göçmen örgütlerine mücadeleyi büyütme çağrısı yapıldı.

Frauenkollektiv adına yapılan konuşmada İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için Türkiye’de mücadele eden kadınlar selamlandı. Migrantifa konuşmasında ise var olan durumun kabullenilemeyeceği ifade edildi. Göçmenlerin ölümüne ve ırkçılığa göz yumulmayacağı kaydedilen konuşmada göçmenlerin mücadele edeceği ifade edildi.

HAMBURG
Hamburg’da polisin anmayı engellemesi sonucu aralarında AGİF, Young Struggle ve Rote Aufbau grubunun da bulunduğu yüzlerce kişi yürüyüş düzenleyerek mitingin yapılacağı alana geldi.

DUİSBURG
Duisburg’ta AGİF Duisburg’un çağrısı ile onlarca kişi kent merkezinde bir araya geldi. AGİF ve Young Struggle adına yapılan konuşmada Hanau katliamının göçmenlerin yaşam alanlarına dair topyekün bir saldırı olduğu belirtildi. Eylemde aynı zamanda Kürdistan’da ırkçılık sonucu katledilenler anıldı.

BIELEFELD
Almanya’nın Bielefeld kentinde de Hanau katliamı 6. ayında protesto edildi. Katliamda yaşamını yitiren gençler de anıldı.

Bielefeld’de düzenlenen iki eylem ile katliam protesto edildi. Bielefeld Üniversitesi’nde örgütlü olan Café Exil, Kesselbrink Bielefeld’de yapılan anmada katledilen gençler için yere çiçek ve mumlar bıraktı.

Daha sonra “Adalet için aykğa Kalk – Bielefeld” gençlik platformu miting düzenledi. Yapılan konuşmalar ardından hayatını kaybeden gençlerin aileye hazırlanan ses kayıtları dinlendi.

STUTTGART
Stuttgart’ta da Hanau katliamında yaşamını yitirenler anıldı.

Schlossplatz’da düzenlenen eyleme DIDF-Jugend Stuttgart, Stadtjugendring Stuttgart, DGB-Jugend Region Nordwürttemberg , SDAJ Stuttgart, Linksjugend Solid Stuttgart, Die Linke KV Stuttgart, Aufstehen gegen Rassismus, Die Anstifter, SJD, Die Falken Stuttgart, DİDF Stuttgart, DKP Stuttgart, Zukunftsforum Stuttgarter Gewerkschaften katıldı. Hanau katliamında yaşamını yitirenlerin fotoğrafları ve onları tanıtan yazılar taşındı, mumlar yakıldı.

Konuşmalar ardından yaşamını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

HEILBRONN
Almanya’nın Heilbronn kentinde de Hanau katliamının 6. ayı dolayısıyla anma yapıldı.

Klianzplatz’ta bir araya gelen çok sayıda kişi, katliamda yaşamını yitirenler anısına mumlar yaktı.

Irkçı politikalara dikkat çekilen konuşmalarda Almanya’da her türlü ırkçılığa karşı yasak getirilmesi gerektiği belirtildi.

ULM
Hanau ırkçı katliamının 6. ayında, Ulm’da da Adalet Nöbeti düzenlendi. Şehir merkezinde geröekleştirilen eyleme ilgi büyüktü.

Aktivistler tarafından yapılan açıklamaya göre; Adalet Nöbetleri her ayın 19’unda gerçekleştirilmeye devam edecek.
Teilen
2020-09/01-Sayı-597
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN