Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

TOAB-Esslingen / Nürtingen‘de yeni dönem

Esslingen Nürtingen Türk Okul Aile Birlikleri Derneği‘nde (TOAB) Güven Toymaz başkanlığında yeni yönetim göreve başladı.

Merhaba (Esslingen) 
Resim galerisi için tıklayın
Esslingen Nürtingen Türk Okul Aile Birlikleri Derneği‘nde (TOAB) tarfından iletilen basın açıklamsını aşağıda veriyoruz:

Siyasetten arınmış, dil ve kültür ilkesi.

Esslingen Nürtingen Türk Okul Aile Birlikleri Derneği‘nde (TOAB) Güven Toymaz başkanlığında yeni yönetim göreve başladı. Hedefte siyasetten arınmış dil ve kültür ilkesi ile yozlaşmadan uzak anadil ve kültür eğitimi var.

Almanya’da bünyesinde 16 bölgede birlikleriyle faaliyet gösteren Esslingen Nürtingen Türk Okul Aile Birlikleri Derneği‘nde (TOAB Ess / Nür) bayrak değişimi gerçekleşti. Genel kurulda oy birliğiyle yeniden başkan seçilen Güven Toymaz “Almanya ağırlıklı olmak üzere Avrupa'da siyasetten arındırılmış bir dil ve kültür imaj çalışmasına öncülük edilmesi gerekiyor, buna dil ve kültür seferberliği de diyebiliriz” dedi.

TÜRKÇE DERSLERİNE İLGİ GİDEREK AZALIYOR
Çok dilliliğin ve çok kültürlülüğün Alman kamuoyuna, eğitim sistemine sistematik olarak yerleştirilmesi için çalışan dini ve siyasi tarafsızlığı olan kültür ve eğitim derneklerinin desteklenmesi gerektiğini kaydeden Toymaz, “Ancak bu şekilde toplumun her kesiminden gelecek destekle çocuklarımızı kültür yozlaşmasından kurtarabiliriz. Toab‘ lar dini ve siyasi tarafsızlığı olan, eğitim ve kültür çalışmalarından dolayı radikal kurum ve kuruluşlar hariç her kesinden insana hizmet getirmek, eğitim alanında problemleri olan herkese hizmet etmek için hayattadır. Ancak genel resme baktığımızda maalesef Türkçe ve Türk kültürüne gençlerimizin gösterdiği ilgi giderek azalmaktadır.

Yeni dönemde bunların neden – sonuç ilişkilerini daha derinlemesine bilimsel platformlarda araştırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Korona günlerinde üyelerin geniş katılım gösterdiği genel kurulda Başkan Güven Toymaz özetle şunları aktardı:

KURUMSALLIK VE KAYNAK VURGUSU
“Anadil derslerinin önemini kavrayabilmek için öncelikle anadilin önemi çok iyi bilinmesi gerekir. Almanya’daki 600 bin Türk kökenli öğrenciden sadece yüzde 20’si Türkçe derslerine giriyor. Alman eğitim sistemi içindeki yerimiz ve verilen genel haklar anlamında da çalışmalarımız olacaktır. Sivil toplum kuruluşları yürütme yargı yasama ve medyadan sonra en önemli güç kaynağı olduğu ise unutulmamalıdır. Sivil toplum kuruluşlarının ortak problemlerin başında kurumsallaşamama, profesyonelleşememe, kaynak sorunları gelmektedir. Para, insan, bilgi ve iletişim kaynaklarını sağlayamayan kurumsallaşamayan kuruluşların ise başarılı olmaları mümkün değildir.

EŞİT EĞİTİM
Yaratıcı kadroların bir araya getirilmesi alt yapı ve profesyonellik olmaması maalesef katılımı olumsuz etkiliyor. Almanya ve AB fonlarına ulaşmak için proje bazlı faaliyetler göstermek için donanımlı bir merkez bilgi alt yapısı ve buna uygun kadroları bulup bir araya getirmemiz gerekmemektedir. Alman siyasileri, özellikle eğitim-öğretim konularında üzerlerine düşen maddi, organik ve pedagojik sorumlulukları yerine getirmezken sosyal ve demokratik hukuk devletinin en önemli temellerinden biri herkesin eşit eğitim koşullarına sahip olmasıdır. Almanya ağırlıklı olmak üzere Avrupa'da siyaseten arındırılmış bir dil ve kültür imaj çalışmasına öncülük edilmesi gerekiyor, buna dil ve kültür seferberliği de diyebiliriz.”

Öte yandan genel kurulda belirlenen yönetim kurulu şu isimlerden oluştu:

Güven Toymaz, Turgut Mutlu, Fevzi Karaceylan, Fatma Höke, Hatice Köprücü, Bülent Cantürk, Betül Sarılı, Halit Karababa, Fatma Karababa, Ebru Koca, Zöhre Karakayıkçı, Ahmet Usluy. Divan Başkanlığını öğretmen Ali Gülbahar’ın üstlendiği kurulda Divan Başkan Yardımcılıklarını Ebru Koca ve öğretmen Cengiz Yurdakul yürüttü. Genel Kurulda Bölge Koordinatör Öğretmeni Ahmet Ceylan da hazır bulundu.
Teilen
2020-08/01-Sayı-596
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN