Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Sinagoga saldıran nazi mahkeme önünde

Almanya'da sinagoga saldırı düzenleyen Neonazi'nin yargılanmasına başlandı.

AA (Magdeburg) 
Almanya'nın Halle kentinde geçen yılın ekim ayında bir sinagog ve bir dönerciye saldırı düzenleyerek iki kişiyi öldüren Neonazi Stephan Balliet'in yargılanmasına başlandı.

Güvenlik önlemleri nedeniyle Halle kenti yerine Saksonya-Anhalt eyaletinin başkenti Magdeburg'a alınan duruşmada Balliet, cinayet, cinayete teşebbüs, ağır yaralama, halkı kışkırtma suçlarından hakim karşısına çıktı.

Duruşma salonuna elleri ve ayakları bağlı şekilde getirilen Neonazi, hakime verdiği ilk ifadesinde, "İşlediğim suçun ailemle bir ilgisi yok." dedi.

Üniversite eğitimini hastalık nedeniyle bırakmak zorunda kaldığını anlatan Balliet, 2015 yılından sonra toplumla alakasını kestiğini belirtti.

"Yabancı düşmanlığı Almanya'da günlük hayatın parçası"
Almanya Yahudi Merkez Konseyi Başkanı Josef Schuster, Neonazi'nin tek başına mı yoksa bir örgüt üyesi olarak mı saldırı düzenlediğinin açıklığa kavuşturulması gerektiğini söyledi.

Davacılardan Christina Feist, mahkeme önünde yaptığı açıklamada, Yahudi düşmanlığına karşı toplumun daha cesur olması gerektiğini vurgulayarak "Antisemitizm ve sağcı ideoloji Almanya'da yeni bir olgu değil. Yahudi aleyhtarı saldırılar, yabancı düşmanlığı günlük hayatımızın üzücü bir parçasıdır ve bunlar Alman toplumunda kök salmış bir Yahudi aleyhtarlığının belirtileridir. Sonunda bu utanç verici gerçeği fark etmenin tam zamanı. Her saldırı demokrasiye, açık topluma yönelik bir saldırıdır. Mücadele için sivil cesaret gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Mahkemeden yapılan açıklamada, Balliet'in yargılanmasının 18 duruşmada tamamlanmasının planlandığı ifade edildi.

Halle'deki ırkçı saldırı
Neonazi Stephan Balliet, 9 Ekim 2019'da, Yahudilerin kutsal bayramı olan Yom Kippur gününde Halle'deki sinagoga saldırı düzenlemişti.

Balliet kilitli olması nedeniyle kapıyı açamamış ve ardından sinagog önünden geçen bir Alman ile dönercide yemek yiyen başka bir Alman'ı öldürmüştü. Balliet'in ömür boyu hapis cezası alması bekleniyor.
Teilen
2020-08/01-Sayı-596
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN