Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

İklim krizi: Kutup ayılarının nesli 80 yıl içinde tükenebilir

Yapılan bir araştırmaya göre, iklim kriziyle mücadele için daha fazla çaba harcanmaması halinde sayıları 25 bine kadar düşen kutup ayılarının nesli 2100 yılına kadar tükenebilir.

Merhaba Haber Merkezi 
“Nature Climate Change” dergisinde yayımlanan araştırma, sayıları her geçen gün azalan kutup ayılarının yaşam şartlarının zorluğunu ortaya koydu.

Buna göre iklim değişikliği nedeniyle artan sıcaklıklar nedeniyle kutup ayıları yiyecek bulmakta giderek zorlanıyor ve gövde ağırlığı azalan ayılar kış aylarına dayanmakta giderek daha fazla zorluk çekiyor.

Kuzey Kutbu’ndaki buz kütlesinin azalmasıyla ayıların fok balığı avlayabilecekleri zaman dilimi de daralıyor.

Pek çok bölgede bu durumun şimdiden gözlemlendiğini belirten araştırmacılar, gözlemlenen 13 kutup ayısı popülasyonundan 12’sinin önümüzdeki 80 yılı geride bırakmayı başaramayacağı öngörüsünde bulundu.

Buna göre sayıları 25 bine kadar gerileyen kutup ayılarının soyu 2100 yılına kadar tükenebilir.

Söz konusu araştırmaya imza atan araştırmacılar, Kuzey Kutbu’nda sıcaklığın dünyanın diğer bölgeleri ortalamasından iki kat daha hızlı artış gösterdiğini vurguladı.

Araştırmanın yöneticisi Steven Amstrup, “Ayılar için buz yeniden donana ve yeniden avlanmaya başlayana kadar aç geçirilen zaman uzuyor” dedi.

Sanayi öncesi döneme göre dünyadaki ortalama sıcaklık artışının 3,3 santigrat dereceyi bulacağı tahmininde bulunulan araştırmada bunun kutup ayılarını çok fazla etkileyeceğine dikkat çekildi.

Bir derecelik artışın bile sıcak hava dalgaları, fırtına ve kuraklıkta artışa neden olduğuna işaret eden araştırmacılar, sıcaklıktaki artış 2,4 derecede tutulabilse bile bunun, kutup ayılarının soyunun tükenmesini sadece geciktirebileceğini söyledi.

Amstrup, “Bu derece bir artış bile kutup ayılarının bir milyon yıllık evrim tarihlerinde yaşadıklarının çok üstünde. Gıda zincirinin en üstünde yer alan kutup ayıları, değişen çevreye yeterince hızlı bir şekilde ayak uydurabilecek durumda değiller… Yaşam alanları, kelimenin tam anlamıyla eriyor” diye konuştu.

Araştırmacılar ilerleyen yıllarda iklim değişikliğinden diğer hayvanların da etkilenebileceğini ifade etti.
Teilen
2020-08/01-Sayı-596
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN