Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Alanya turizmine ‘petrol dolum tesisi’ hançeri

Turizm bölgesi Alanya’nın sakinleri, Yeşilöz Mahallesindeki petrol dolum tesisinin büyütülmesine tepki gösterdi. Kat kat büyütülmek istenen tesisin turizmi ve tarımı tehdit ettiğini belirten Alanyalılar, projenin iptal edilmesini istiyor.

 
Resim galerisi için tıklayın
Alanya’nın Yeşilöz Mahallesi’ne geçtiğimiz yıllarda kurulan Aytemiz Petrol şirketine ait dolum tesislerinin kapasite artırımına Alanya’dan tepkiler büyüyor. ÇED olumlu raporu verilen Aytemiz Dolum Tesisi’nin büyütülmemesi için açılan davanın keşfi yapıldı. Bilirkişi heyetinin yaptığı keşif sırasında bölgeye gelen davacılar, köylüler, avukatlar, doğa gönüllüleri, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri hassasiyetlerini heyete ilettiler.

Yerleşik yaşayan yabancılar evlerini terk etti
Heyete yapılan bilgi aktarımında tesisin yapımıyla birlikte başta İngiliz ve İskoçyalılar olmak üzere, bölgede yerleşik yaşayan yabancıların evlerini satarak bölgeyi terk ettiği belirtildi. Denizdeki platformu karadaki dev tankerlere bağlayan borunun akarsu kanalından iletildiğine dikkat çeken vatandaşlar, bu borunun aşırı dalgalanma ve deprem gibi unsurlarla kırılabileceği, akaryakıt pompalaması öncesinde bu durumun bir kez yaşandığı ve kilometrelerce uzunluktaki yakıt borularının tarım arazileri için tehdit oluşturduğu uyarısında bulundu.

Deniz kaplumbağalarının yuvalarının yüzde 60’ı yok oldu
Kat kat büyütülmek istenen tesisin şimdiden deniz kaplumbağa yuva alanlarını yüzde 60 ölçüde yok ettiği ve nadir kum zambaklarının sayısını azalttığı belirtilirken, pompa ve denizdeki tanker titreşimlerinin bölge deniz canlılarına zarar verdiği, bir kaza durumunda yakın bir zaman önce yaşanan havai fişek faciasının kat kat fazlasının yaşanabileceği ifade edildi.

Kimyasal atık üretecek
Boruların geçtiği bölgelerin tarım arazisi olarak kullanılamayacağını belirten çevre sakinleri, denizdeki platformdan karadaki dev tankerlere yüksek basınçla pompalanacak olan yakıtın oluşturacağı boru ısınmasını gidermek için alınacak tedbirlerin kimyasal atık üreteceği ve geniş bir alanda insan ve tarımsal alanların sağlığının kaybolmasına sebep olacağını söyledi.

Alanya içinde yakıt tankerleri cirit atacak
Söz konusu dolum tesisinin terör saldırıları veya savaş durumunda stratejik hedef haline geleceğini belirten vatandaşlar, çevreciler ve siyasi parti temsilcileri, Alanya’nın bir turizm bölgesi olduğuna dikkat çekti. Aynı zamanda yakıt tankerlerinin Alanya içinde daha fazla yer alacağını ve tehlike oluşturacağını ifade eden katılımcılar, Dolum tesisinin büyütülmesi turizme kökten zarar verecek. Tesislerin büyütülmek yerine bir an önce kapatılması gerekir. Yakıt depolama tesisleri bölgede uzun yıllardır sürdürülen tarım ve turizm dengelerini alt üst edecek” diyerek projenin iptal edilmesini istedi.

(TurizmGüncel)
Teilen
2020-08/01-Sayı-596
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN