Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Malta’dan göçmen sorununa çözüm çağrısı

Malta, göçmenlerin AB içinde otomatik şekilde dağıtılmasını istiyor.

AA (Roma) 
Malta Başbakanı Robert Abela, göçmenlerin Avrupa Birliği (AB) içinde otomatik bir sistem dahilinde diğer üye ülkeler arasında dağıtılması konusunda ısrarcı olduğunu bildirdi.

Türkiye'de dün temaslarda bulunan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, bugün de Malta’ya geçerek Başbakan Abela ve Dışişleri Bakanı Evarist Bartolo ile görüştü. Abela ve Borrell görüşmelerinin ardından ortak açıklama yaptı.

Malta Başbakanı Abela, AB'nin göçmen kurtarmaya yönelik sisteminin başarısız olduğunu, Malta'nın diğer üye ülkelerden dayanışma görmeyi beklediğini belirtti.

Henüz bugün kurtarılan 52 göçmenin İtalya tarafından reddedildiğini vurgulayan Abela, "En yakın güvenli limanın İtalya olmasına karşın İtalyan hükümeti onları almayı reddetti. Bugünün sorunu yine sorun olarak kalmaya devam edecek." dedi.

Abela, göçmenlerin, ada nüfusunun yüzde 1'ini oluşturduğuna işaret ederek, "Başkent dışında da yaşayan pek çok göçmen var. Bu yüzden dayanışmaya ihtiyacımız var." diye konuştu.

Malta'nın son dönemde göç konusunda AB'li ortaklarından çok Libya'dan yardım aldığını da vurgulayan Abela, "AB içinde otomatik olarak uygulanacak bir yer değiştirme mekanizmasının kurulmasında ısrar ediyorum." ifadesini kullandı.

Abela, AB'nin Libya'da silah ambargosunu denetlemek için oluşturduğu İrini Operasyonu'na yönelik Malta'nın pozisyonunun değişmediğine işaret etti.

Borrell de göç konusunda Malta'nın karşı karşıya kaldığı sorunların farkında olduklarını kaydetti.

AB'nin göç için kalıcı çözüm aradığını belirten Borell, "Malta, bugün yüzleştiğimiz iki büyük sorunun ortasında önemli bir rol oynuyor. Kalabalık bir adasınız. 200 göçmenin yük oluşturduğunu biliyorum. Umarım üye devletler dayanışmalarını gösterecek ve yükü paylaşacaklardır." ifadelerini kullandı.

Borrell, Libya ve Türkiye'yi kastederek, "Bu iki ülkeyle iyi ilişkilere sahip olduğunuzu biliyorum." dedi.

Borell ayrıca Malta'nın Irini Operasyonu ile ilgili bazı sorunları olduğunu kabul ederken, bu ülkenin İrini'ye vereceği desteğin çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.
Teilen
2020-08/01-Sayı-596
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN