Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

20 yıldır sömürgecilerin heykellerini kırıyor

Afrikalı aktivist, halkını sömürgecilerin heykellerinden kurtarma mücadelesi veriyor.

AA (Dakar) 
Resim galerisi için tıklayın
Kamerun'da aktivist Andre Blaise Essama Fransız, Alman ve İngiliz sömürgecilerin heykellerini yıkarak, bazılarını başını gövdesinden ayırarak, ülkesini sömürge simgelerinden kurtarmaya çalışıyor.

Özellikle Fransız sömürgecilerin Douala kentinin ana meydanına 1948'de diktikleri General Philippe Leclerc heykelini hedef alan Essama, bunların yerine Kamerunlu ve Afrikalı kahramanların simgelerinin konulmasını istiyor.

Sadece ellerini kullanarak Leclerc'in heykelinin başını 7 kere gövdesinden koparan ve heykeli 20 defa yıkan Essama'nın en çok hedef aldığı diğer sömürge kalıntısı ise 1884'te ülkeye gelen Alman sömürgeci Gustav Nachtigal'in heykeli oldu.

Heykelleri hedef alması sebebiyle 10 defadan fazla hapse giren 44 yaşındaki Essama, bazı hapis cezalarından destekçileri tarafından toplanan kefalet parasıyla kurtuldu.

Essama'nın sömürgecilerin heykellerini tokatlayıp tükürdüğü görüntüler internette paylaşım rekorları kırdı.

"Afrika halkları emperyalist şiddete maruz kalıyor"
Kendini "sömürge karşıtı" olarak tanımlayan Essama, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Afrika halkları emperyalistlerin heykel ve simge şiddetine maruz kalıyor." dedi.

Essama, sürekli hedef aldığı General Leclerc heykelinin etrafının Kamerun yönetimi tarafından parmaklıklarla çevrilmesini ve başına nöbetçi konulmasını ise "Fransız kahramanı artık hapiste" şeklinde yorumladı.

General Leclerc heykelinden kopardığı 7 kafayı iyi sakladığını vurgulayan Essama, bu kafaları sömürgecileri gençlere anlatmak için elinde tuttuğunu ifade etti.

Aktivist Essama, "Afrika halkları, istedikleri için değil empoze edildiği için sömürgecilerin paralarını kullanıyor, dillerini konuşuyor." diye konuştu.

Kamerun'un bağımsızlığını ilan ettiği 1960'tan 16 yıl sonra doğduğunu, buna rağmen ülkesinde tam bağımsızlık yaşandığını hissetmediğini kaydeden Essama, bağımsızlık için mücadele eden birçok vatanperver Kamerunlunun Fransa tarafından öldürüldüğünü söyledi.

Afrikalıların sömürgecilerin empoze ettiği kültürü değil, atalarından miras kalanı yaşaması gerektiğini vurgulayan Essama, sürekli şiddet içeren Batı kültürünün dayatılmasını reddettiklerinin altını çizdi.

"Fransa, bugününü Afrika'ya uyguladığı şiddet üzerine inşa etti"
Essama, Fransa'nın bugünkü ekonomik, sosyal, kültürel üstünlük durumuna Afrika'da yıllarca uyguladığı sömürge ve şiddetten beslenerek ulaştığını savunarak, "Kamerunlular, atalarını öldüren milletlerin kültürel kimliğine bürünmek, onu kabul etmek zorunda değil." ifadesini kullandı.

Fransa'nın kahraman saydığı sömürgecilerin heykellerini işgal ettikleri toprakları sahiplendiklerini göstermek için diktiklerini dile getiren Essama, "Biz de bunları kaldırmak üzere harekete geçtik, onların yerine Kamerun'un ecdadımıza ait olduğunu gösteren simgeler koymak istedik." değerlendirmesinde bulundu.

Essama, yabancı karşıtı olmadıklarını belirterek, "Afrikalılara hizmet etmiş isimlerin heykellerine karışmıyoruz fakat bizi sömüren, topraklarımızı işgal eden, atalarımızı öldürenleri kabul edemeyiz. Dolayısıyla İngiliz, Alman ve Fransız sömürgecilere ait heykellerin kafalarını kopardık." dedi.
Teilen
2020-08/01-Sayı-596
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN