Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 597 - 10.09. - 01.10.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Koronalı günlerde Mannheim'da çifte 1 Mayıs kutlaması

Son yıllarda Mannheim şehrinde ilk defa ayrı ayrı 1 Mayıs kutlaması yapılması dikkat çekti. 3 saat arayla, aynı alanda iki ayrı 1 Mayıs mitingi yapıldı.

Enver ENLİ (Mannheim) 
Resim galerisi için tıklayın
Korona salgınının sürdüğü bu günlerde, yağmura rağmen Mannheim Marktplatz Meydanı'nda İşçi ve emekçilerin Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs için iki ayrı kutlama yapıldı. Son yıllarda Mannheim şehrinde ilk defa ayrı ayrı 1 Mayıs kutlaması yapılması dikkat çekti.

Birinci kutlama saat 11:00-12:00 arasında yapıldı. Kutlamaya katılan kalabalalık, maske ve mesafe kurallarına uyarak eylemlerini sürdürdü. Kutlamaya MLPD, Montag Demo, İG-Metall İşyeri Temsilcileri, SKB, Yeni Kadın, Young Struggle, Devrimci Parti, NCK-Lu-Ma , SYKP , AGİF , ATİK, Soli-Dem, Halk Cephesi gibi parti ve örgütler bayrak ve dövizleriyle miting alanında toplandılar, yaklaşık bir saat süren eylemde, kurum temsilcileri birer konuşma yaparak talaplerini dile getirdiler. Miting yapılan konuşmalardan sonra Enternasyonal Marşının okunmasıyla sona erdi...

İkinci kutlama işe yine Mannheim Maktplatz Meydanı'nda saat 14:00'da şiddetli yağmur ve soğukla birlikte başladı. Die Linke Mannheim tarafından organize edilen mitinge, DİDF başta olmak üzere ATTAC, antifaşist ve çevreci grupların yanısıra, mültecilerle ilgili faaliyetler sürdüren kurumlar ve çeşitli sol muhalif sendikacılar , SYKP ve Soli-Dem'in katıldığı miting yağmara rağmen devam etti, Şarkıcı Bernd Kohler ve arkadaşlarının müzikleriyle devam eden miting, parti ve kurumların temsilcilerinin konuşmalarıyla sona erdi.

Konuşmacılardan Die Linke temsilcisi Roland Schuster'in Türk Devletinin Türkiye'de Siyasi tutuklulara yapılan, ceza evlerindeki ölümler ve baskıcı politiklarının yanısıra, Kürdistan'da Rojava ve Güney Kürdistan'a yönelik saldırılarını kınayan koşnuşması bütük alkış aldı.

İşyeri temsilcileri ise işyerlerinde krizle birlikte baskıların artığına, yaşanan süreçte işsizliğin giderek yükseldiğine dikkat çektiler.

Alman Sendikalar Birliği'nin (DGB) bu seneki 1 Mayıs mitinglerini iptal etme kararının eleştirildiği gösteri, mücadele ve dayanışma çağrılarıyla sona erdi.

DGB'nin 1 Mayıs kutlamalarını erteleme kararı, Mannheim'da faaliyet yürüten parti ve örgütler arasındaki iletişimsizliği de gün yüzüne çıkardı, Mannheim ilk defa iki başlı bir 1 Mayıs kutlamasına tanıklık ediyor ve bu durum önümüzdeki günlerde tartışmayı alevlendirecek gibi.
Teilen
2020-06/01-Sayı-594
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN