Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 597 - 10.09. - 01.10.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Ulm’da 1 Mayıs meydanda coşkuyla kutlandı

Ulm’da demokratik örgütlenmelerin 1 Mayıs Kutlaması için yaptıkları başvuru kabul edildi ve etkinlik Ulm Münsterpaltz’ta gerçekleştirildi. Sosyal mesafenin korunduğu mitinge, belirlendiği gibi 200 kişi katıldı.

Merhaba (Ulm) 
Resim galerisi için tıklayın
Ulm şehrinde bulunan örgütlenmelerden ADHF, AGEB, AGİF, ATİF, KON-MED, MLPD, SYKP, AKM, DKP, Grup Yorum Kolektifi, SKB, SYKP Kadın Meclisi, Halk Cephesi, Young Stuggel, Mor Kızıl Kolektif, HDP / HDK Bileşenleri, Partizan, PGI/MLM, MLKP, Umweltgewerkschaft, SDAJ, Rebell, YDG, Yeni Kadın, EnternasyonalBirlik taraftarları 1 Mayıs’ı coşkuyla kutladı.

1 Mayıs Tertip Komitesi tarafından yapılan açıklamada “Başvurumuz kabul edildi ve ilan ettiğimiz gibi; 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın meydanda kutlanması için çalışmalarımızı başarıyla yürüttük ve etkinliğimiz coşkuyla tamamlandı” dendi. Miting Ulm kentinin en büyük meydanı olan Münsterplatz’da gerçekleştirildi. 1,5 saat süren mitinge zamanında gelinmesi ve sosyal mesafenin korunmasının önemi tüm eylemciler tarafından titizlikle uygulandı. Sosyal mesafe 2 metre olarak belirlenmiş ve tüm yerler tebeşirle işaretlenmişti..

1 Mayıs’ta katledilenler ve tüm devrimciler için saygı duruşu
Tüm dünyada 1 Mayıs’ta etkinliklerinde katledilenler, Grup Yorum’dan Helin Bölek, Mustafa Koçak ile yine geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden bölgenin devrimcilerinden Ali Asker Yer ve mücadele kaybedilen tüm devrimci, demokrat, yurtseverler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Ağırlıklı Almanca yapılan konuşmalarda, korona salgını, ekonomik kriz, mülteciler gibi konular ağırlıkla işlenirken, ekoloji, erkek şiddeti, çalışanların zor koşulları, patronların kar hırsı da işlenen bazı konu başlıklarıydı. 2-4 dakika olarak belirlenen konuşma hakkını hemen hemen tüm kurum temsilcileri kullandı.

Kapitalist sistemin korona salgınında bile insafsızlığını gösterdiği ve çalışanları ölüme mahkum ettiği belirtilirken “Sorunun kaynağı kapitalizmim kendisidir” yorumları yapıldı. Türkiye ve tüm dünya halkları, işçileri ve emekçileriyle dayanışma mesajlarının verildiği konuşmalarda, mülteci sorununa özellikle duyarlılık çağrısı yapıldı.

Konuşmaların arasında Grup Yorum Kolektifi tarafından seslendirilen tüm şarkı ve türküler hep bir ağızdan söylendi. Özellikle, herkesin kendi dilinde aynı anda seslendirdiği 1 Mayıs ve Enternasyonal marşı söylenirken, meydandaki coşku daha yükseldi.

Konuşmacılar, Alman Sendikalar Birliği (DGB)’nin tavrını da eleştirerek, 1 Mayıs gösterisine katılamamasını ve basına bu mitingi eleştiren tazda demeç vermesini doğru bulmadıklarını açıkladılar.

Miting boyunca en çok atılan sloganlar şunlardı: “Yaşasın 1 Mayıs!, Bijî Yek Gulan!, Es lebe 1. Mai”, “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma” ve “Yaşasın Devrim ve Sosyalizm!”.
Teilen
2020-06/01-Sayı-594
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN