Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 597 - 10.09. - 01.10.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Hemşireler tüm Almanya'da eylemdeydi

12 Mayıs Uluslararası Hemşirelik Gününde sağlık emekçileri gösteriler gerçekleştirdi.

Gül GÜZEL (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
12 Mayıs Uluslararası Hemşirelik Günü'nde iyi bakım ve sağlık bakımı için göstericiler Aachen, Stuttgart, Bremen, Hamburg ve Berlin'de hemşire, ebe, terapist ve sağlık meslek mensupları değişim için ayağa kalktılar!

Almanya’nın başta Berlin şehrinde olmak üzere birçok merkezinde eş zamanlı olarak ‘’daha iyi bakım için’’ gösteri eylemleri düzenlendi. Stuttgart Schloss Platz meydanında da 12 Mayıs’ta düzenlenen 24 saatlik eylem, 13 Mayıs, saat 20.00’de sona erecek.

Bu sene eş zamanlı olarak düzenlenen eylemler, Berlin hemşirelik stajyerlerinin bir girişimi ile 2017 yılında kurulan birçok sağlık mesleklerden stajyerler ve kalifiye uzmanlardan oluşan ittifak grubu düzenledi. Aachen, Berlin, Bremen, Hamburg ve Stuttgart'tan stajyerler, yaşlılar, tıp öğrencileri, ebeler ve bağlı insanlar için kayıtlı hemşirelerden oluşan ittifak grubu yazdıkları döviz, pankart, el ilanları yanısıra yaptıkları sesli konuşmalar ile kent sakinlerinin dikkatini çekerek, bilgilendirdiler. 24 saat süren eylemde sağlık dalında birçok etnik gruba mensup genç öğrencilerin yer alması farkındalık yarattı.

Yapılan konuşmalarda,’’ bu yıl, toplumun iyi bir sağlık sistemine bağımlı olması eskisinden daha çok önem kazanıyor. Sistemin halihazırda görünür olan açıkları şu anda pandemi nedeniyle daha da belirgin hale geliyor - örneğin hemşirelik ve diğer sağlık mesleklerindeki personel kıtlığı şeklinde. Bakıma muhtaç olanlar için uygun, insancıl bakım her zaman bir öncelik olmalıdır, ancak özellikle şu anki istisnai durumlarda bu mümkün olmuyor. Bu nedenle diyoruz ki: Şimdi her zamankinden daha fazla eylemlerle haklarımızı talep etmemiz gerekiyor! Korona salgını içeren tedbirler nedeniyle şu anda büyük toplantılar mümkün olmadığından internet imkanlarımızı da kullanarak, 12 Mayıs Uluslararası Hemşirelik Günü'nde iyi bakım ve sağlık bakımı için gösteriler düzenleyeceğeyiz. Aachen, Stuttgart, Bremen, Hamburg ve Berlin'den gelen renkli bir hemşire, ebe, terapist ve diğer sağlık meslek mensupları ile değişim için ayağa kalkacağız!’’denildi.

Yapılan konuşmalar ve açılan pankartların yanısıra Almanya’daki sağlık elemanları konusunda yapılan tasarruf ile hem hastaların durumunun tehlikeye atıldığı hem de sağlık personelinin daha zor şartlar altında hizmet vermesi dile getirilerek, bu konuda yazılan dövizler taşındı. Yazılan dövizlerle İngiltere de bir sağlık personeline 8,6, Norveç’te 5,4, Hollanda da 7 hastaya bir sağlık personeli düştüğü ve Almanya’da bir sağlık personeline 13 hasta düştüğü eleştirildi.

İttifak grubunun 5 talebi şöyle:
-Yasal personel (Bakım ihtiyaçlarına dayalı yasal personel)
-İyi eğitim
-Eğitim ve ileri eğitim mevzuatı
-Kârı maksimuma çıkarmak yerine adil finansman
-Tüm sağlık emekçilerine daha çok özerklik ve politik tanıma hakkı
Teilen
2020-06/01-Sayı-594
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN