Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 597 - 10.09. - 01.10.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Fransa’da tartışmalı internet yasası kabul edildi

Fransa’da meclis, muhalefet partilerinin sert biçimde karşı çıktığı ‘İnternette Nefreti Önleme Yasası’nı kabul etti.

 
Ulusal Meclis’te iktidar partisi Cumhuriyet Yürüyüşü (LREM) ile liberal muhalefet partisi UDI-Agir üyelerince desteklenen yasa, kabul edildi. Sağ muhalefet partileri ile aralarında Boyun Eğmeyen Fransa (FI)’nin de olduğu muhalefet partileri ise, yasaya ‘hayır’ oyu verdi. 2012-2017 arasında iktidarda olan Sosyalist Parti (PS) üyeleri ise çekimser kaldı.

Fransız Komünist Partisi (PCF) üyeleri ise, Covid-19 salgını nedeniyle birçok parlamenterin meclise gelememesine tepki olarak, oylamaya katılmadılar.

1,25 MİLYON EURO’YA KADAR CEZA VERİLEBİLİR
Yasa, sosyal medya platformları ile arama motorlarının yasadışı kabul edilen tüm paylaşımları en geç 24 saat içerisinde silme zorunluluğu getiriyor. Aksi halde 1 milyon 250 bin Euro’ya kadar varan para cezaları kesilebilecek. Bu kapsama giren paylaşımlar arasında nefrete teşvik edenler, şiddet içerenler, ırkçı veya dini inanışlara hakaret edilen söylemler bulunuyor.

YETKİ YARGI YERİNE CSA’YA VERİLİYOR
Ancak yeni yasaya muhalefet partileri tepki gösteriyor. Yasada yargıyı temsil eden hakimlerin kararı aranmadan ceza kesilebilmesine karşı çıkılıyor. Zira burada yetki daha çok Radyo-Televizyon Üst Konseyi (CSA) adlı kontrol mekanizmasına bırakılıyor.

Sol muhalifler, yasa ile birçok paylaşımın yasal olmasına rağmen silinmeyle karşı karşıya kalacağı ve bunun ‘aşırı sansür’ uygulamasının önünü açacağı uyarısında bulunuyor.

YASAYI HAZIRLAYAN VEKİLİN KENDİSİ HAKARETLERDE BULUNMUŞ
Ayrıca yasayı hazırlayan LREM Milletvekili Laetitia Avia’nın bizzat kendisinin daha önce ırkçı, cinsiyetçi ve eşcinsellik karşıtı sosyal medya paylaşımlarıyla gündeme gelmesinden bir gün sonra oylama yapıldı. Avia’ya ilişkin bir makale, Salı günü Mediapart sitesinde yayınlanmıştı.

Tartışmalı yasanın sağ muhalefet üyesi senatörler tarafından en üst idari yargı birimi olan Anayasa Konseyi’ne taşınacağı da öğrenildi.

(anf)
Teilen
2020-06/01-Sayı-594
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN