Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 597 - 10.09. - 01.10.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Almanya’da ırkçılar iş başında

Almanya Stuttgart’ta, “QUERDENKEN 711- Direniş 2020” isimli sağcı ırkçı hareket, koronavirüse karşı alınan önlemlerin azaltılaması için eylem düzenledi.

 
Almanya federal hükümeti sermayenin talepleri doğrultusunda salgına karşı önlemleri yumuşatmayı planlarken sağcıların da benzer taleplerle eylemlere başlaması dikkat çekiyor. Stuttgart kentinde “QUERDENKEN 711- Direniş 2020” isimli sağcı hareket son zamanlarda 4 miting birden düzenledi. Örgüt son olarak 2 Mayıs Cumartesi günü dört bin kişinin katılımıyla Bad Cannstatt Wansen’de gövde gösterisi yaptı.

Mitingde yapılan konuşmalarda; koronavirüs salgınına karşı kısıtlamalardan rahatsızlıklar dile getirildi. “Koruma konusunda çok ileri gidildiği” öne sürülürken, çocuklar “Okulumuza dönmek istiyoruz” dedi. Eylemin örgütleyicilerinden Michael Ballweg, önlemlerin hakları ihlal ettiğine dair bir konuşma yaptı.

Eylemde neredeyse kimsenin maske takmaması ve mesafe kuralına uymaması dikkat çekti. Halbuki bir gün önce gerçekleşen 1 Mayıs gösterilerinde polis sık sık kitlenin arasına girerek 1,5 metre mesafe uyarısında bulunuyordu.

Eylemde önlemlere karşı dövizlerin yanı sıra Hitler’in kitabının kapağının döviz gibi taşınması da dikkat çekti. Başbakan Merkel’e istifa çağrılarının da olduğu dövizler taşındı.

IRKÇILIĞA KARŞI EYLEM YAPILDI
Stuttgart Sağa Karşı Birlik platformu ise aynı saatlerde ırkçılığa karşı bir gösteri düzenledi. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) üyelerinin de katıldığı gösteriye Wansen’deki sağcıların miting alanından sözlü, fiziksel sataşmalar oldu. DİDF üyesi kadın bir emekçiyi ve bir genç darbedildi, polis ise bu anlara müdahale etmedi.

Stuttgart DİDF Başkanı Abidin Özcan, “Son zamanlarda insanların salgına karşı korku ve çaresizliğini kullanarak halkı yanlarına çekmeye çalışan aşırı sağcılar yeniden tehlike yaratıyorlar. Bizler demokratik kurumlar olarak çok dikkat etmeliyiz, insanları uyarmalıyız, gerçekleri anlatarak aydınlatmalıyız“ dedi.

YENİ BİR IRKÇI HAREKET YÜKSELİYOR
Partiler üstüyüz, hiçbir partiye bağlı değiliz diyen “QUERDENKEN 711- Direniş 2020” hareketinin mitingine ırkçı AfD’lilerin yoğun olarak katıldığı da gözlerden kaçmadı. Bu yeni ırkçı-sağcı hareket önümüzdeki ay için yeni eylem planları da açıklamış bulunuyor. 9 Mayıs günü ise Almanya genelinde yapılacak bir çağrı ile 25 bin kişinin katılacağı dev bir gösteri hazırlığındalar.

(Evrensel)
Teilen
2020-06/01-Sayı-594
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN