Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 595 - 02.07. - 30.07.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

CIA ve BND 100’ün üzerinde ülkeyi nasıl takip etti?

Washington Post’un Alman ZDF ve İsviçre SRF kanallarıyla yaptığı ortak araştırmada, Amerikan ve Alman gizli servislerinin yüzün üzerinde ülkenin gizli mesajlaşmalarını ele geçirdikleri iddia edildi.

 
Üç medya organının araştırmasında, casusluk ve espiyonaj faaliyetlerinin görüşmelerin kriptolanmasında uzman olan bir şirket üzerinden yapıldığı iddia edildi.

Crypto AG adlı söz konusu şirketin 120’yi aşkın ülkede kriptolama sistem ve ekipmanlarını sattığı belirtilen araştırmada, İran, Hindistan, Pakistan ve Vatikan gibi ülkelerin de müşteriler arasında olduğu kaydedildi. Ayrıca çok sayıda Latin Amerika ülkesinin Crypto AG’nin ürün sattığı ülkeler arasında olduğuna dikkat çekiliyor.

CIA-BND ORTAKLIĞIYLA GİZLİCE SATIN ALINMIŞTI
İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kriptoalma alanında giderek lider haline gelen Crypto AG, 1970 yılında Amerikan istihbarat örgütü CIA ile Alman haber alma teşkilatı BND tarafında gizlice satın alınmıştı. Bu ortaklık ‘üst seviyede gizli’ biçimde hayata geçirilmişti.

BND’nin 1990 yılında ortaklığından çekildiği Crypto AG şirketi, 2018’de CIA tarafından satılmıştı.

KRİPTOLANMIŞ MESAJLARI KIRIYORLARDI!
İddiaya göre CIA ve BND, şirket aracılığıyla müşteri ülkelerin gizli bilgilerine erişmeyi başardılar. İki teşkilatın Crypto AG üzerinden müşteri ülkelerin satın aldığı kodlama sistemlerini kırabilmek için ekipmanlarda hileler yaptıkları iddia ediliyor.

BİRÇOK ÖNEMLİ OLAYDA MESAJLAR ELE GEÇİRİLDİ
Washington Post’a göre, CIA ve BND’ye yönelik bilgi sızdırma iddiaları arasında birçok önemli olay da bulunuyor. Bu sayede 1979’da Tahran’daki Amerikan Büyükelçiliği’ndeki rehin alma olayı takip edilirken, 1982’deki Britanya-Arjantin Savaşı’nda Arjantin ordusuna ait bilgiler ele geçirildi. Yine Güney Amerika’daki diktatörlerin yaptıkları katliamlar anında öğrenilirken, 1986’da Batı Berlin’de iki Amerikan askerinin de öldüğü bir gece kulübüne yönelik saldırı sonrasında Libyalı yetkililerin ‘kutlamaları da’ takip edildi.

‘DÜNYAYI DAHA GÜVENİLİR’ HALE GETİRMİŞ!
İki istihbarat örgütünün ‘Rubicon Operasyonu’ diye adlandırdıkları ortaklık üzerinden takip edilen ülkelerin 62’si tespit edilebildi. Bunlar arasında Türkiye, İran, Irak, Yugoslavya, Suriye, Suudi Arabistan, Macaristan, İspanya, Güney Kore, Tayland ve Vietnam da bulunuyordu.

CIA ve BND’nin yorum yapmadığı operasyona ilişkin BND eski koordinatörü Bernd Schmidbauer ZDF’e konuştu. Schmidbauer, bu operasyonla ‘dünyanın daha güvenilir’ hale getirildiğini savundu.

Crypto AG son olarak İsveç’te Crypto International adlı şirketçe satın alınmıştı. Öte yandan skandala ilişkin İsviçreli yetkililerin de 15 Ocak itibariyle soruşturma açtıkları öğrenildi.

(anf)
Teilen
2020-03/01-Sayı-591
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN