Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 595 - 02.07. - 30.07.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Almanya şokta: Faşistlerin desteklediği FDP'li aday eyalet başbakanı oldu

Almanya thüringen'de neonazilerin liberallerle dansı. Faşist AfD, FDP'li liberal adayı destekleyerek, sol partili eyalet başbakanının yeniden seçilmesini engelledi.

Merhaba Haber Merkezi 
Almanya’nın Thüringen Eyaleti’nin Başbakanı, sürpriz bir gelişmeyle liberal parti FDP’li Thomas Kemmerich oldu. Son anda aday olan Kemmerich, üçüncü oylamada, beş yıldır eyaleti yöneten ve yeniden başbakan olmasına kesin gözüyle bakılan Sol Parti’li Bodo Ramelow’u bir oyla geride bıraktı. Kemmerich 45, Ramelow 44 oy aldı. Sonuç Almanya’da siyasi deprem yorumlarına yol açtı.

Doğu eyaletlerinde Thüringen’in 90 üyeli meclisinde yapılan başbakanlık seçiminde üç aday yarıştı. Sol Parti, SPD ve Yeşiller’den oluşan sol blokun adayı Bodo Ramelow, FDP adayı Thomas Kemmerich ve ırkçı AfD adayı Christoph Kindervater’a karşı yarıştı. İlk iki turda üç aday da salt çoğunluğa ulaşamadı. Üçüncü turda yapılan seçimde AfD kendi adayı yerine blok halinde FDP’li Kemmerich’e oy verdi. Gizli yapılan üçüncü turda bir milletvekili çekimser oy kullandı, Kindervater hiç oy alamadı, Kemmerich ise AfD’nin oylarıyla başbakan olmayı başardı.

Yemin ederek görevi kabul etti
Alınan sürpriz sonuç hem eyalette hem de Berlin’de şok etkisi yarattı. Şimdi nasıl bir hükümet kurulacağı bilinmiyor. Hem FDP hem de CDU, AfD ile hükümet kurmayacağını daha önce deklare etmişti. Yeşiller, FDP ile ortaklık yapmayacaklarını açıkladı. Geçen yıl ekim ayında yapılan seçimlerde sadece 5 milletvekili çıkaran FDP’nin başbakanlığı kazanması, “Liberallerin büyük oyunu” olarak yorumlandı. Meclis’te yemin ederek başbakanlık görevini devralan Kemmerich, muhtemelen azınlık hükümeti kuracak. Büyük şok yaşayan Ramelow ise sonucu, kafasını sallayarak dinledi.

CDU merkezi şaşkın
Akşam ana haber bültenlerinin de ilk haberi olan bu gelişme, Almanya'da şok etkisi yarattı. Hristiyan Demokrat Birlik partisinin de kendi örgütünü eleştirdiği belirtildi. Erken seçim de tartışılmaya başlandı.

Thüringen Eyalet Seçimleri geçtiğimiz 27 Ekim'de gerçekleştirilmişti.

Anti faşist VVN/BdA'dan açıklama
Almanya’nın en köklü örgütlerinden biri olan Nazi Rejimi Takibatına Uğrayanlar Derneği – Antifaşsitler Birliği’nin (VVN-BdA) yaptığı açıklamayla tabuların yıkıldığını, AfD'nin "belirleyici" rol oynadığını belirtti. VVN/BdA, bu durumun tüm ülkede özellikle anti-faşistler için tehlikeli bir ortamın habercisi olduğunun altını çizerek, tüm alanlarda direnişe çağrıda bulundu.

AGİF'ten çağrı Almanya Göçmen İşçiler federasyonu (AGİF) de "Thüringen'de CDU, FDP ve Irkçı Parti AfD Bloğu, aşırı sağı başbakanlık klotuğuna oturttu" başlığıyla bir açıklama yayınladı. Açıklama şu çağrı yer alıyor: "Almanya'da yaşayan göçmenleri, ırkçılığa ve faşizme karşı tüm kesimleri ve Alman işçi ve emekçileri özgür bir gelecek için mücadeleyi yükseltemeye çağırıyoruz. Faşizme karşı omuz omuza"
Teilen
2020-03/01-Sayı-591
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN