Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Şair Servet Ziya Çoraklı ölümünün 10. yılında anıldı

10 yıl önce Hamburg’ta vefat eden, eski Sinematek başkanlarından Şair Servet Ziya Çoraklı, ölümünün 10. yılında anıldı. Yoldaşları dün Çoraklı’nın Hamburg’da bulunan mezarı başındaydı.

Merhaba (Hamburg) 
Resim galerisi için tıklayın
29 Aralık 2009’da Hamburg’da vefat eden, sosyalist politikacı Şair Çoraklı anması Hamburg-Altona Linke parti binasında dostları ve yoldaşlarının buluşmasıyla yapıldı. Altona’daki toplantıyı düzenleyen arkadaşları adına konuşan Altona Belediye Meclisi üyesi Hasan Burgucuoğlu, “Servet’in ölümüyle ardında büyük bir boşluk bıraktı” diyerek, Çoraklı’nın her yıl Hamburg’da anıldığını belitti.

Servet Ziya Çoraklı, ölümünün 1.yılında Türkiye’den gelen ailesin de katılımıyla büyük bir etkinlikle, 3. yılında da adına düzenlenen iki günlük Edebiyat ve Sanat Günleriyle anılmıştı.

Toplantı Komschu Müzik Grubunun yaptığı müzikle, Hüseyin Ertuğrul ve tiyatro sanatçısı Teoman Aykut’un okuduğu şiirlerle devam etti.

Toplantıda ayrıca Çoraklı’nın hastalığı ve ölümü sırasında gösterilen dayanışmanın günlük hayatta da gösterilmesi ve dayanışmacı komünal bir yaşamın gerekliliği üzerine konuşuldu. Yoldaşları, dostları ve arkadaşları her sene olduğu gibi, bu yıl da dün (29 Aralık) da Hamburg-Stellingen mezarlığını ziyaret edip, mezarına çiçekler bıraktılar.

Şair Servet Ziya Çoraklı kimdir?
1946 yılında Ağrıda dünyaya gelen Çoraklı çok küçük yaşta anne ve babasını kaybetti. Ağabey ve yengelerinin yanında büyüyen Servet kendisini büyüten kürt sütninesini hayatı boyunca unutmadı.

60 lı yıllarının sonlarında üniversite öğrencisiyken sosyalist mücadeleye atıldı.

12 Marttan sonra İstanbul’da TSİP ve TÖB-DER’de yöneticilik yaptı.

Bir müddet öğretmen olarak geçimini sağlayan Çoraklı, 1978’de Türkiye Sinamatek’in başkanı oldu. Onun döneminde Taksim’e yakın Sinematek salonu, sinemanın klasiklerinin yanı sıra sosyalist ülkelerden gelen sosyalist gerçekçi filmlerin gösterilmesiyle yeni bir dönem yaşadı.

12 Eylül 1980 sonrası hem bu derneğin kapatılması hem de TKP-B tutuklamaları dolayısıyla yurt dışına çıktı.

1984 yılında tekrar Türkiye’ye dönen Çoraklı, 1986 yılnda Türk-İş İzmir Mitingi ertesinde bir grup yoldaşıyla tutuklandı. TKP-B yöneticiliğinden aldığı cezayı Aydın Cezaevi’nde tamamlandı. Burada uzun zaman ara verdiği yazma çalışmasına hız verdi.

1989 yılında geldiği Hamburg’da siyasi ve sanatsal faaliyetini ölümüne kadar sürdürdü. Bu dönemde iki kitabı yayınlandı. 29.12.2009’da vefatında yapılan cenaze törenine geniş bir katılım oldu.

Mezarı Hamburg Stellingen’deki mezarlıktadır.
Teilen
2020-02/01-Sayı-590
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN