Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 597 - 10.09. - 01.10.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Avusturya'da koalisyon anlaşması sağlandı

Avusturya'da Sebastian Kurz liderliğindeki Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve Yeşiller üç ay süren müzakereler sonucunda koalisyon anlaşmasına vardı. Yeşiller, ülke tarihinde ilk kez hükümette yer alacak.

 
Avusturya'da 29 Eylül'de yapılan erken seçim sonrası Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve Yeşiller arasında başlayan koalisyon müzakereleri sonuç verdi. Yeşiller lideri Werner Kogler ile birlikte gazetecilere açıklamada bulunan muhafazakâr ÖVP Genel Başkanı Sebastian Kurz, "Anlaşmaya vardık... İki dünyanın en iyisini birleştirmeyi başardık... Hem iklimi hem de sınırları korumak mümkün" dedi.

Kogler ise yaptığı açıklamada, birbirinden çok farklı görüşlere sahip iki partinin, "Avusturya'nın geleceği" için hükümet kurma amacıyla "köprüler inşa ettiğini" belirtti. Yeşiller lideri, Avusturya'nın iklim değişikliğiyle mücadele bakımından Avrupa'nın öncü ülkesi olmayı amaçladığını sözlerine ekledi.

Avusturya'da hükümet, Başbakan Sebastian Kurz'un eski koalisyon ortağı olan aşırı sağcı Özgürlük Partisi (FPÖ) lideri Heinz-Christian Strache'nin karıştığı yolsuzluk skandalı nedeniyle çökmüştü. Bunun üzerine düzenlenen erken seçimleri, oyların yüzde 37,5'ini alan Kurz liderliğindeki ÖVP kazanmıştı. Seçimlerde Yeşiller ise yüzde 13,9 ile en fazla oy alan dördüncü parti olmuştu.

Dört bakanlık Yeşiller'de olacak
33 yaşındaki Kurz, 18 aylık başbakanlık döneminde, göç konusundaki sert tavrını korumuştu. Ancak Avusturya'da seçmenlerin son dönemdeki önceliğinin göç konusu yerine çevre olması, 29 Eylül'deki seçimlerde Yeşiller'e büyük oy kazandırmıştı.

Yapılan anlaşma, Avusturya'da ilk kez Yeşiller partisinin hükümette yer alacağı anlamına geliyor. Kurz'un başbakan, Kogler'inse başbakan yardımcı olacağı koalisyon hükümetinde, 15 bakanlıktan dördünü Yeşiller kontrol edecek.
Teilen
2020-02/01-Sayı-590
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN