Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 597 - 10.09. - 01.10.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Arnavutluk ve Kuzey Makedonya'ya verilen sözler

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen: "Arnavutluk ile Kuzey Makedonya katılım müzakerelerinin başlatılması için istenen kriterleri yerine getirdi"

AA (Zagreb) 
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Batı Balkan ülkeleri Arnavutluk ve Kuzey Makedonya'nın katılım müzakerelerinin başlatılması için kendilerinden istenen kriterleri yerine getirdiğini belirterek, "Şimdi sıra verdiğimiz sözleri tutmakta." ifadelerini kullandı.

Leyen, 1 Ocak'ta AB Konseyi Dönem Başkanlığını devralan Hırvatistan'a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Başbakan Andrej Plenkovic ile görüştü.

AB Komisyonu heyetiyle gerçekleştirdiği temasların ardından Plenkovic ile ortak basın toplantısı düzenleyen Leyen, görüşmelerinde Hırvatistan'ın dönem başkanlığı boyunca üzerinde durulacak konuları ele aldıklarını aktardı.

Görüştükleri konular arasında Irak ve İran'daki gelişmelere karşı ortak bir AB görüşü ortaya konulması ve Güneydoğu Avrupa ülkelerinin katılım süreçlerinin de bulunduğunu belirten Leyen, "Önümüzdeki aylar Balkanlar ile ilişkilerimiz açısından oldukça önemli." dedi.

Yeni katılım şartlarının, mayıs ayında Zagreb'de yapılacak zirve öncesi kamuoyuna tanıtılacağını söyleyen Leyen, "Yeni koşullar, Batı Balkan ülkelerinin yerine getirdikleri şart ve kriterleri etkilememeli. Arnavutluk ile Kuzey Makedonya katılım müzakerelerinin başlatılması için istenen kriterleri yerine getirdi. Şimdi sıra verdiğimiz sözleri tutmakta." diye konuştu.

Arnavutluk'taki depremzedeler için bağış programı yapılacak
Leyen, geçen kasımda yaşanan depremde büyük hasar gören Arnavutluk için 17 Şubat'ta bir bağış programı düzenleyeceklerini de açıkladı.

ABD ile İran arasındaki gerilime de değinen Leyen, "Şiddetin arttığı durumlarda çözüm müzakeredir. Her çatışmanın kaynağı müzakere eksikliğidir. Daha önce denenmiş etkili iletişim kanallarını kullanmak gerek. AB, kriz zamanlarında kullandığı bu tür etkili kanallara sahip." değerlendirmesinde bulundu.

Brexit meselesi hakkında da konuşan Leyen, Birleşik Krallık ile AB arasında çok sayıda ortak görüş ve çıkar olduğunu belirterek, "Eski dostlarla yeni başlangıçlar söz konusu." dedi.

Plenkovic de Hırvatistan hükümeti ile AB Komisyonu arasında sıkı bir iş birliği olduğunu kaydederek, bugünkü görüşmede en güncel meseleleri ele aldıklarını ve Hırvatistan'ın dönem başkanlığındaki öncelikleri görüştüklerini aktardı.

Plenkovic ayrıca, Brexit meselesinin henüz Schengen bölgesine dahil olmayan Hırvatistan'a somut bir etkisi olmayacağını da sözlerine ekledi.
Teilen
2020-02/01-Sayı-590
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN