Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 599 - 05.11. - 03.12.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Tutuklu Katalan siyasetçi, AP'de grup başkan yardımcı oldu

İspanya'da tutuklu olan Katalan siyasetçi Junqueras, Avrupa Parlamentosunda Yeşiller/Avrupa Özgür İttifakı Grubunun Başkan Yardımcılığına seçildi.

Merhaba Haber Merkezi 
Avrupa Parlamentosu (AP), Yeşiller/Avrupa Özgür İttifakı Grubunun Başkan Yardımcılığına, İspanya'da tutuklu olan Katalan siyasetçi Oriol Junqueras seçildi.

Yeşiller/Avrupa Özgür İttifakı'ndan (Verts/ALE) Avrupa parlamenteri François Alfonsi tarafından yapılan açıklamada, "Junqueras'ı, Avrupa parlamenteri olarak yerini alması ve ALE grubundaki başkanlık görevini üstlenmesi için gelecek hafta Strazburg'da ağırlamayı umuyoruz." ifadesine yer verildi.

Fransız siyasetçi, Avrupa parlamenteri seçilmesine ve Avrupa Adalet Divanı tarafından dokunulmazlığı tanınmasına rağmen Junqueras'ın "demokratik görevini yerine getirmesinin engellenmesinin utanç verici olduğunu" savundu.

Alfonsi, Verts/Ale'nin başkan yardımcısı seçilen Junqueras'ın serbest bırakılması için İspanya'ya çağrı yaptı.

AP, Junqueras'ın görevine başlayacağını duyurmuştu
İspanya'nın doğusundaki sömürgesi Katalonya'da 1 Ekim 2017'de yapılan bağımsızlık referandumundan sonra, 2 Kasım 2017'de tutuklanarak cezaevine konulan eski Katalonya Özerk Hükümet Başkan Yardımcısı ve Katalonya Cumhuriyetçi Solu lideri Junqueras, "isyana teşvik ve devlete itaatsizlik" suçlarından 13 yıl hapis cezası almıştı.

Avrupa Adalet Divanı ise 19 Aralık'ta aldığı kararda, cezaevindeki Junqueras'ın, henüz hakkında verilmiş bir mahkumiyet cezası yok iken, 26 Mayıs 2019'da AP milletvekili seçilmesi dolayısıyla "siyasi dokunulmazlık" hakkı bulunduğuna kanaat getirmişti.

AP de, Junqueras'ın Avrupa parlamenterliğini tanıyarak, 13 Ocak'ta yapılacak oturumda diğer Katalan siyasetçiler Carles Puigdemont ve Antoni Comin ile görevine başlayacağını duyurmuştu.

Avrupa Adalet Divanının kararından sonra Junqueras'ın siyasi ve hukuki durumu tartışmaya açılırken, bu sorun İspanya ile AP ilişkilerine de yansıdı.

Savcılık ve Merkez Seçim Kurulunun, Avrupa Adalet Divanının kararına rağmen tutukluluğunun devamını istediği, Junqueras ile ilgili sömürgeci İspanya Yüksek Mahkemesinin de ne söyleyeceği merak ediliyor.
Teilen
2020-02/01-Sayı-590
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN