Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

AGİF 26. Kongresi başarıyla tamamlandı

„Irkçılığa, Sosyal Yıkıma, İşçi Sınıfına ve Doğanın talanına karşı“ şiarıyla gerçekleştirilen AGİF kongresi tamamlandı.

Merhaba (Köln) 
Resim galerisi için tıklayın
AGİF “Irkçılığa, Sosyal Yıkıma, İşçi Sınıfına ve Doğanın talanına karşı” sloganıyla Almanya’nın Köln şehrinde yaptığı kongre yeni dönem perspektilerin belirlenmesi ve AGİF 26. Dönem yönetiminin seçimlesiyle sona erdi.

Almanya’nın Köln şehrinde 25 Ocak günü yapılan ve HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni’nin de katıldığı AGİF 26. Kongresi başarılı şekilde tamamlandı.

AGİF ÇALIŞMA RAPORU SUNULDU
Eş başkanların sunduğu AGİF 25. Dönem faaliyet raporunda, bir yıllık dönem boyunca Almanya’da yaşanan gelişmelere değinildi. AfD ve yükselen ırkçılık, ağırlaşan yaşam koşulları ve küresel iklim krizi karşıtı mücadele döneminde öne çıkan gündemler olduğu vurgulandı. Raporda 8 Mart Kadın Grevi gündemli çalışma ve tutsak gazetecilere özgürlük kampanyası 2019 yılında dikkat çeken çalışmalar arasında sıralandı. Rapor süresiz açlık grevleri, Rojava direnişi ve Figen Yüksekdağ ile birlikte tutuklu HDP’li vekillerin özgürlüğü için yürütülen siyasal kampanyalara vurgu yaptı, buradan edinilen deneyim ve kazanımlar değerlendirildi, eksik kalan noktalarla ilgili öz eleştirel bir sunum yapıldıktan sonra salondaki delegelere rapor hakkında konuşmaları için söz verildi.

YERELLEŞME VE KURUMSALLAŞMA VURGUSU
Çalışma raporu ile ilgili söz alan delegeler düşüncelerini belirtti. Yerelleşmeye yönelik eleştiriler getrilirken, Almanya’daki sınıf mücadelesine ve yerel politikaya karşı yeterli ilginin olmadığı belirtildi. Federasyonun ve kent örgütlerinin arasındaki iletişimin daha güçlü olması gerektiği vurgulanırken, başka bir delege de AGİF’in geride kalan dönemde daha fazla kurumsallaşma çalışması vermesi gerektiği ancak bunun başarılamadığı söylendi. „Her bir AGİF’linin kendisine rol biçerek yeni dönem mücadeleyi büyütmesi gerekiyor.“ ifade edilirken, kurumların kitlelerle daha sıkı bağlar kurması gerektiği hatırlatıldı. Kurumlar için olanakların değerlendirilmesinin önemine vurgu yapıldı. Kurum çalışmasında görev alarak, sorumluluk alarak katılmak gerektiği belirtildi.

AGİF’in yönetim ile ilgili sorunlar yaşadığı ve bu sorunları aşmanın ancak çözüm odaklı ve kararlı bir yaklaşımla olabileceği vurgusu yapıldı. Daha fazla özgün araçlarla AGİF‘in yerel poltikayla ilişkilenilmesi gerektiği ifade edilirken, ırkçılığa karşı politik faaliyet üstünde yoğunlaşılması gerektiğinin altı çizildi.

UMUDUN OLDUĞU YER MÜCADELE DE VARDIR
AvEG-Kon eş başkanı Baki Selçuk, ölümsüzleşen AGİF emekçilerini anarak, Almanya’daki yükselen ırkçılığa dikkat çekti, sosyal ve ekolojik yıkıma dikkat çeken Selçuk, mücadelenin ertelenemeyecek noktada olduğunu belirtti. AvEG-Kon Eş başkanı TKP/ML şehitlerinden Ali Aktaşın son mektubundaki sözünü hatırlatarak, „Umudun olduğu yerde mücadele de vardır“ dedi.

Avrupa Göçmen Emekçiler Birliği (AGEB) temsilcisi de yaptığı konuşmada AGİF’in kongresini selamlayarak, daha güçlü birlikteliklere vurgu yaptı.

ACTIT VE YOUNG STRUGGLE AGİF KONGRESİNİ SELAMLADI
ACTIT ve Young Struggle kapitalist sömürünün yükseldiği ama buna oranla da mücadelelerin radikalleştiği dönemde AGİF’in kongresinin önemine dikkat çekilen mesajlarda, direniş mevzisinin büyütülmesi gerektiği ifade edildi. Young Struggle temsilcisi gençliğin özellikle sokaklarda ve mücadelenin en ön cephesinde yerini alacağı ilan ederek, birlikte faşizme ve erkek egemenliğine karşı mücadele çağrısı ile kongreyi selamladı.

26. Kongre’de perspektiflerin tartışıldığı bölümde ise gelecek dönemde AGİF’in yönetim ve ona bağlı derneklerinin önüne koyacağı çalışma tarzına ilişkin zengin tartışmalar yapıldı.

KİTLELERLE BİRLİKTE ÇALIŞMA
Perspektiflerin tartışıldığı bölümde AGİF’in gelecek dönemde özgün politik araçlarla birlikte, politik kitle mücadelesi yürütmesinin önemi vurgulandı. Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu’nun NSU katliamlarının 20. yılında ve artan ırkçılıkla mücadele konularının gelecek dönemde önüne koyması gerektiği vurgulandı. AGİF’in politik bir merkez yaratma zorunluluğuna dikkat çekilen konuşmalarda, kitleselleşmenin ve yeni üye kazanmanın yollarının aranması gerektiği ifade edildi. AGİF’in göçmen kadınlar arasında pratik faaliyet yürütmesi ve somut olarak da 8 Mart Kadın Grevi’nde aktif rol alması gerektiğinin altı çizildi.

SKB: FAŞİZME KARŞI ORTAK MÜCADELE
Elif Demirci ve Aysel Oruncak ile birlikte Paris’te katledilen Sakine, Fidan ve Leyla’yı anarak sözlerine başlayan SKB temsilcisi 2019 yılında kadına yönelik şiddetin önemli ölçüde arttığının altını çizen SKB temsilcisi, Rojava kadın devriminin en üst düzeyde sahiplenileceği ve faşizme karşı ortak mücadelenin yükseltileceği bir mücadele dönemi dileyerek AGİF’in 26. Kongresini selamladı.

26. AGİF kongresi, mali raporun aklanmasından sonra, AvEG-Kon kongre delegelerinin ve AGİF yeni yönetimin ve denetim kurulunun seçilmesi ile tamamlandı.
Teilen
2020-02/01-Sayı-590
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN